Zebra Perde Temizliği Nasıl Yapılır?

Zebra perde temizliği nasıl yapılır?

Hemen hemen gündelik hayatta her gün temizlenmese de mevsim geçişlerinde temizlenmesi gereken zebra perdeler. Zebra perdeler kolay kolay kirlenmiyor, ancak en az yılda 2 defa temizlenilmesi öneriliyor. Bu perdelerin diğer perdelerden temizlenmesi biraz farklı. Şimdi zebra perde temizliği nasıl olur onu birlikte inceleyelim.

Yapmamız gereken ilk şey perdeleri yerinden sökün, yalnız perdeyi sökerken rulo haline getirmeyi unutmayın. Ayrıca sökerken dikkatli olun perdenin herhangi bir yerine zarar vermeyin. Perdeyi söktükten sonra temizleme alanını hazırlayıp, perdeye zarar vermeyecek leke bırakmayacak şekilde yere temiz bir örtü serin.

Şimdi perdenin üzerindeki tozları kuru bezle silin, eğer bu tozları kuru bezle silmeden direk ıslak bezle silerseniz perdenin üzerindeki toz parçacıkları perdenin üzerinde leke bırakabilir. Bu nedenle önce kuru bezle tozları silin. Kuru bez kullanmak istemiyorsan elektrikli süpürgede kullanabilirsin.

Zebra perde temizliğinde eski kullanılmayan diş fırçalarından da yardım alabilirsin. Perdenin üzerinde bezle erişemediğin tozları diş fırçasıyla temizleyebilirsin.

Şimdi asıl temizliğe geliyoruz. Kuru bir bezle tozları temizledikten sonra ıslak bir bezle yavaşça fazla bastırmadan silmeye başlayın. Bu aşamada önemli olan bez aşırı ıslak olmamalı, aksi halde perdeye zarar verebilir ya da perdeyi bir daha kullanılamaz bir hale getirebilirsiniz. Perdenizi mükemmel bir şekilde temizlemek istiyorsanız her kademeyi yatay bir şekilde tek seferde silmelisiniz.

Silme işlemi bittikten sonra perdelerin iyice kurumasını bekleyin. Daha sonra ilk çıkardığınız gibi tekrar rulo haline getirin. Ve tekrar eski yerine monte edin. Temizle işlemi bitti. Şimdi temiz perdelerinizle günlük yaşama devam edin.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.