Yeni Doğanlarda Sarılık Belirtileri Nelerdir?

YENİ DOĞANLARDA SARILIK BELİRTİLERİ

Yeni doğan bebeklerde mukozaların göz beyazlarının sarımsı renge dönüşmesi ile kendini gösteren sarılık genellikle doğumdan bir hafta süre geçtiğinde düzelir bu duruma fizyolojik sarılık denir ve iyi huyludur.

Yeni doğanlarda sarılık

3 ya da 2 günlük bebeklerde ortaya çıkar ve 7 gün sonra kendiliğinden geçer. Doğumdan 3 saat sonra meydana gelen sarılık eğer bir hafta içerisinde kaybolmazsa kan grubu uyumsuzluğundan dolayı meydana geldiği düşünülür. Bu durumda sarılık bulaşıcı olduğundan viral hepatit olarak isimlendirildiğinden halsizlik,ateş ,kusma ,ishal gibi ek semptomlarla kendini gösterir.

Yeni doğan bebeklerde sarılık komplikasyonlarına baktığımızda genellikle bir komplikasyon olmamaktadır. Bebeklerde sarılık oluşmasının bir nedeni vardır.

Ciltte Bilirubin birikimi sonucu oluşur. Bilirubin doğal olarak elimine edildiğinde kırmızı kan hücrelerinin parçalanmasından meydana gelen bir pigmenttir.

Doğal olarak Bilirubin karaciğer tarafından dönüştürülüyor dışkı ve İdrarla atılıyor.

Yeni doğanlarda karaciğer vücut tarafından üretilen tüm bilirubini ortadan kaldıracak kadar gelişmemiş olabilir. Bu nedenle yeni doğanda sarılık oluşabilir.

 Başka sarılık forumlarında Bilirubin birikmesi az miktarda kan hücresinin olmasına veya karaciğer fonksiyonlarının işlemini tam olarak yapmamasına yol açar, anne sütü sarılığı adı verilen başka bir sarılık daha vardır.

Bu sarılık türü bebek emzirmeye başlandıktan 5 gün sonra veya 6 gün sonra ortaya çıkarsa da ciddi değildir.

Kan uyuşmazlığı nedeniyle oluşan sarılıkta örneğin anne ve bebek aynı kan grubuna sahip olmadığında ya da anne Rh faktörü farklılığı annede negatif bebekte ise pozitif olursa kan uyumsuzluğu sorunu ortaya çıkar.

Bu da bebeğin kırmızı kan hücrelerini yok eder ve sarılık meydana gelir.

Yeni Doğanlarda Sarılık Nasıl Önlenir?

 Yeni doğanlarda sarılık nasıl önlenir sorusuna şöyle cevap verilebilir:

Eğer kan uyuşmazlığı nedeniyle sarılık meydana gelmişse bunun için yapacak bir şey yoktur.

Ancak bebeğe hepatit a ve b aşısı yapılarak önlem alınabilir. Hafif sarılığın bebeklerde gelişme riski fazla değildir. Eğer bebekte sarılık varsa doktorunuz çocuğun daha fazla emzirilmesini isteyebilir bu da karaciğerin daha hızlı olgunlaşmasını sağlayacaktır.

 Doktorlarda Bilirubin seviyesini ölçecek cihazlar bulunur,herhangi bir ağrı olmadan kısa sürede bu ölçüm yapılabilir.

Eğer hız yüksekse o zaman kan tahlili yaptırmak gerekecektir ve bu durumda fototerapi tedavisi uygulanır. Bebek mavi ışık altında tutulur .

Böylece Bilirubin mavi ışık altında daha kolay kaybolur. Birkaç gün üst üste birkaç saatlik seanslarla bebekte sarılık giderilebilir.


Yorumunuzu Bekliyorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.