BiPudraSağlık

Yağ Tüketimi Nasıl Olmalı ve Yağ Rehberi

Yağ Tüketimi Nasıl Olmalı ve Yağ Rehberi

 

Sızma Zeytinyağı, Zeytin Yağı, Ekstra

Yağlar, vücudumuz için büyük önem arz eden besin öğeleri arasında yer alır. Özellikle beyne ait bazı fonksiyonların düzgün bir şekilde yerine getirilebilmesi ve belirli hormonların salgılanabilmesi için yağlara ciddi anlamda ihtiyaç duyarız. İnsanlar, yağlara karşı daima önyargılı olmuşlardır. Aslında yağlar, sanıldığı gibi korkulacak bir yapıya sahip değiller. Yeter ki ne zaman hangi tür yağları tüketmemiz gerektiği konusunda doğru bilgiye sahip olalım.

Yağ tüketimi, özellikle ülkemizde oldukça yüksek seviyelerde seyretmektedir.

Yağ tüketiminin bu kadar fazla olması, fazla kiloları da beraberinde getirmektedir. Özellikle sağlıksız yağların tüketimiyle beraber insanlarda kilo artışı yaşandığı görülmektedir. Bununla başa çıkmanın en iyi yolu hangi yağ çeşitlerinin sağlıklı olduğunu bilmek ve yağ tüketimini buna göre ayarlamaktır. Peki, yağ tüketimi nasıl olmalıdır? Öncelikle yemeklerde kullanılan yağın oranını düşürmenizde fayda olacaktır. Ayrıca tereyağı, katı yağ ve kullanılmış kızartma yağından kati suretle uzak durmalısınız.

Sızma Zeytinyağı, Zeytin Yağı, Ekstra, Petrol, Diyet

Özellikle kilo vermek ya da formda kalmak isteyenler ve fitness, body building tarzı sporlarla ilgilenenler, sağlıksız yağlardan uzak durmalıdırlar.

Bunun yerine zeytinyağı, balık, avokado ve kuruyemiş gibi besinlerin tüketilmesi sağlanmalıdır. Özellikle kuruyemiş tüketiminin sporcular açısından bir hayli faydalı olacağından söz edebiliriz. Yağ tüketimi konusunda planlı ve programlı davranmamanız durumunda vücudunuz, tükettiğiniz az miktarda yağı depo etmeye başlayacaktır. Bu da kilo vermek ya da formda kalmak isteyenlerin aksine daha çok kilo almasına sebep olur.

Sebze, Avokado, Vegan, Sebzeler, Taze, Doğal, Kuşkonmaz

Kadın, Kız, Insan, Güzel, Portre, Yemek, Havuz, Otel

Etiketler

İlgili Makaleler

Kapalı
Kapalı