Uçucu Yağlar Nelerdir? Uçucu Yağlar ve Kullanım Alanları

Uçucu Yağlar ve Kullanım Alanları

Uçucu Yağlar Nedir?

Uçucu yağ bitkilerin bazı bölümlerinde bulunan yağların buhar distilasyonu ile yapılma şeklidir. Özellikle kozmetik alanlarında kullanılır. Uçucu yağlar ancak sabit diğer yağlar ile inceltilmelidir.Tek başına kullanımı tehlikelidir. Cilt üzerinde lekelenmelere yol açabilir. Hamileler, emziren anneler ve çocukların uçucu yağları kullanması sakıncalıdır.

Uçucu Yağlar ve Faydaları

Yaprak, Nane, Ot, Sağlıklı, Gıda, Yağ

Anason Yağı ;

Selülite iyi gelir. Masaj yaparak selülitlerin azalmasına yardımcıdır.

Biberiye Yağı;

Deri ve cilde canlılık kazandırır. Yağ çözücü özelliği vardır. Uykusuzluğa iyi gelir. Romatizma tedavisinde yardımcı olarak kullanılır. Çıkık ve burkulmaların ağrısını dindirmek için kullanılır. Saç dökülmelerini ve kepeği önler.

Böğürtlen Yağı;

Cilt temizliği için harikadır. Tonik görevi görür. Cildi canlandırır. Tonik olarak kullanımı için 1 çay bardağı suya 4 damla damlatmanız yeterdir.

Çam Terebentin Esansı;

Saçları besler. Saç dökülmelerini önler. Saçı güçlendirir.

Defne Yağı;

Antiseptiktir. Saçların hızlı uzamasına yardımcı olur.

Yağ, Sardunyalar, Yapraklar, Çiçekler

Gül Yağı;

Cildi canlandırır. Daha gergin bir görünüm sağlar. Makyaj temizleyici olarak kullanılabilir. Alerjik ciltlere faydası vardır. Doğum lekelerine iyi gelir. Açık yaraları iyileştirme özelliği vardır. Egzamaya faydalıdır. Tatlı badem yağı ile karıştırılarak akşamları kullanılabilir.

Karabaş Yağı;

Zindellik verir. Uykusuzluğa birebirdir. Egzamaya iyi gelir. Çörekotu yağı ile karıştırılarak masaj yolu ile kullanılır.

Lavanta Yağı;

Vücuttaki ter kokusuna çok iyi gelir. Romatizma ağrılarında ağrı kesici özelliği vardır. Kas ağrınız varsa etkilidir. Saçlarda oluşan bitler için kesin çözüm sağlar.

Limon Yağı;

Sivilcelere iyi gelir. Cildi güzelleştirir. Tonik yerine kullanılabilir. Mikropları öldürür. Vücuttaki yağların atılmasına yardımcıdır. Kasları güçlendirir. Dişetlerini kuvvetlendirmeye yardımcı olur. Limon yağı kullanıldığı zaman güneşe çıkılması tehlikelidir. Tatlı badem yağı ile karıştırılıp kullanılmalıdır.

Mersin Yağı;

Yağlı ciltler için çok faydalıdır. Gerginliği ve stresi azaltır. Tahriş olan cilt için kullanılabilir. Kasları kuvvetlendirir.

Sarımsak Yağı;

Saımsak yağı saçları güçlendirir. Saç dökülmelerine birebir yağdır. Saçkıran için çok iyidir. Mikrop öldürücü özelliği vardır. Siyatik ve varis için etkilidir. Romatizmal hastalıklarda ağrı kesici olarak kullanılabilir.

Portakal Yağı;

Cildinizin güzelleşmesine yardımcı olur. Akne ve sivilcelere çok iyi gelir. Tonik olarak kullanılabilir. Romatizma tedavisinde yardımcı olur. Ayrıca cildinizi sıkılaştırarak sarkmasına engel olur.

Adaçayı Yağı;

Aşırı terlemeyi engeller. Ayak kokusuna çok iyi gelir. Antiseptik özelliği vardır.

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi uçucu yağlar kesinlikle tek başına kullanılmamalıdır. Mutlaka sabit bir yağ ile inceltilmelidir. Özellikle susam yağı ya da badem yağı ile karıştırılmalıdır. Yanlış kullanımlardan kaynaklı sorunlar yaşamamak için uçucu yağları lütfen incelterek kullanmayı ihmal etmeyin.