Güzellik & BakımKonuk YazarPüf Noktası

Sonbaharda Cildinizin Bakımı İçin En İyi İpuçları

Sonbaharda Cildinizin Bakımı İçin En İyi İpuçları

Sonbaharda cildimize en iyi nasıl bakım yapabiliriz? İşte size yılın bu mevsimi için en iyi ipuçları…

Değişen sıcaklıkların olduğu serin mevsimde cilt daha streslidir ve bu nedenle özel cilt bakımına ihtiyaç duyar.

Daha kuru hava nedeniyle cildimizin de daha fazla neme ihtiyacı vardır. Ek olarak, soğuğun başlangıcı kan damarlarının daralmasına ve zayıf kan dolaşımına yol açar.

Bakımlı ve sağlıklı bir cilde değer veren herkesin bu dönemde doğru ürünleri kullanması gerekir, aksi takdirde cilt gerginliği meydana gelir ve bu daha sonra kaşıntıya ve hatta cilt çatlaklarına neden olur.

En önemlisi özenli bir bakım, cildi nemli tutar. Düşük sıcaklıklarda sebum bezleri yağ üretimini azaltır, bu nedenle cilt yaza göre daha hızlı kurur. Ayrıca açık havadaki kuru hava ve ısıtma ile kurutulan iç ortam havası gerisini halleder.

Artık cildimizin yazın olduğundan daha yağlı cilt bakım ürünlerine ihtiyacı var. Ancak ani bakım rutini değiştirilen cilt lekelere eğilimli olabileceğinden, cildin bakımını yavaşça değiştirmek en iyisidir.

Cildin sağlıklı olması için hidrasyona ihtiyacı vardır.

Gün içinde elbette yeterince su içmeyi unutmamalısınız. Günde en az 2 litre şekersiz çay (bitki çayları) veya su idealdir.

Sonbaharda yüz bakımı

Yüzün cildine ihtiyaç duyduğu nemi geri veren yeterli cilt bakım ürünü vardır. Günlük bakım için normal nemlendirici yüz kremi kullanmanız gerekirken, geceleri nemlendirici içerik maddelerine dikkat etmeniz önerilir. Sonbaharda, shea yağı veya urea gibi katkı maddeleri içeren kremler cilde özellikle iyi gelir.

Cildi daha fazla kurutmamak için yüz cildini temizlemek amaçlı daha hafif temizleme sütü kullanılabilir.

Yüz, belirli bir strese maruz kalsa da, genellikle sonbaharda açıkta kalan olumsuz koşullarla baş etmek zorunda kaldığından, cildimizin geri kalanı da özel bakıma ihtiyaç duyar.

Sonbaharda ayak bakımı

Ayak bakımı

Bazen ayağımızın cildi de sonbaharda daha yoğun acı çeker. İdeal olarak üre ilavesi ile ayak kremi yardımı ile ayaklara iyi bakılabilir. Ayaklardaki kan dolaşımını uyarmak için, aynı zamanda ayak derisini pürüzsüzleştiren bakım yağları içeren özel ayak banyoları da bulunmaktadır. Oluşan nasırlar bir süngertaşı ile ovulabilir, ancak yanlış kullanılırsa çatlaklara ve nasırların güçlenmesine neden olabilir.

Sonbaharda kişisel bakım

Yüzde ve ellerde nem eksikliği kolayca fark edilirken, vücudun geri kalanında kuru cildi fark etmek o kadar kolay değildir. Ancak sonbaharda tüm vücudumuzun uygun bakıma ihtiyacı vardır. Vücut için nemlendirici vücut losyonu veya vücut yağı kullanılması tavsiye edilir. Çeşitli yağlar (argan yağı, zeytinyağı), shea yağı veya linolenik asit gibi ilave yağlar içeren uygun şekilde yüksek yağ içeriğiniz olduğundan emin olun. Losyonunuzu veya yağınızı duştan hemen sonra uygulamak en iyisidir.

Kuruluğa kolayca eğilimli olan dirseklere özel dikkat gösterilmelidir. Bununla birlikte genel olarak, vücudun tüm cildine yeterli nem sağlanmalıdır.

Sonbaharda el bakımı

Sonbaharda ciltte nem eksikliği genellikle ilk önce ellerde görülür. Kuru hava ile birlikte düşük sıcaklıklar, sebum bezleri bunu telafi edemediğinden, genellikle hızlı bir şekilde fark edilir.

Uygun bir el kremi ile ellerimiz hızla tekrar güzel görünebilir. En iyisi sabahları uygun bir krem ​​kullanmak ve ardından cildin tekrar çok kuruduğu gün içinde tekrar uygulamaktır.

İdeal olarak, nemlendirici katkı maddeleri (krem veya karite yağı gibi) ile zenginleştirilmiş el yıkama için sıvı sabun kullanılır.

Sonbaharda dudak bakımı

Dudakların çatlamasını önlemek için dudakların ince derisine yağ içeriği daha yüksek olan dudak kremi gibi özel bir dudak bakım ürünü ile bakılmalıdır. Bu, sıcaklıkların her geçen gün daha da düşmesiyle daha da önemli hale geliyor.

Güneşten koruma faktörü seçimde artık çok önemli değil.

Güz makyajı

Mümkün olduğunca yılın zamanına uygun nemlendirici makyajı seçin. “Normal” bir favori ürün olmadan yapamıyorsanız, önce bir nemlendirici sürmelisiniz.

Sonbaharda maske

Özel bir nemlendirici maske, cilde uygun nemi çok hızlı bir şekilde sağlamanın ideal bir yoludur. İdeal olarak, sonbahar günleri başlar başlamaz haftada en az bir kez böyle bir maske ile kendinizi şımartın.

Sonbaharda Peeling

Artık bronzluk azaldığına göre, cilt şimdi biraz solgun görünüyor olabilir. İyi bir peeling, tüm vücut için, özellikle de yüz için gerçekten iyidir. Cildi tazelemek için, özellikle sonbaharda ölü deriyi ve kiri nazikçe temizleyen hafif bir peeling seçmelisiniz.

Sonbaharda güneş koruması

Sonbaharda güneş zayıflasa da geçiş döneminde güneşten korunmak önem taşır. Güneşten korunma faktörü olarak on değeri mutlak minimum olarak kabul edilir ve bu değer olmadan cildiniz için iyi bir şey yapmak istiyorsanız güneşli günlerde artık dışarıda kalmamalısınız. Bazı uzmanlar her zaman cildin yaşlanmasını teşvik etmemek için, sonbaharda gökyüzü kapalı olsa bile belirli bir miktarda güneş koruması öneriyor. Kış yaklaştıkça, güneş koruma faktörü daha da azaltılabilir.

Banyo mu duş mu?

Genel olarak konuşursak, duş, küvette uzun süre banyo yapmaktan daha az cilt üzerinde stres yaratır.

Ancak cildinizi neminden mahrum etmemek için duş çok uzun sürmemeli ve sıcaklık aşırı derecede sıcak olmamalıdır. Genel olarak yıkarken cilde nem sağlayan özel duş losyonları veya duş kremlerine dikkat etmelisiniz. İdeal olarak, ürünler nemlendiricidir ve jojoba veya üre gibi katkı maddeleri içerir.

Sonbaharda banyo yapmadan yapamıyorsanız banyo katkı maddesi olarak en azından nemlendirici maddelerle zenginleştirilmiş bir ürün tercih etmelisiniz. Ayrıca piyasada özel banyo yağları ve mineral tuzlar gibi önerilen diğer banyo katkı maddeleri de bulunmaktadır.

Sonbaharda iç mekan iklimi

İç mekan ikliminin cildimiz üzerinde büyük etkisi vardır. Odalardaki nem genellikle sonbaharda azalır ve cilde zarar verir. Belirtilen önlemlere ek olarak (kremler ve çok içmek), nedeni de doğrudan ortadan kaldırılmalıdır. Kendi evinizin havası çok kuruysa, nemi buna göre artırmak için bir oda nemlendirici almayı düşünmelisiniz.

Sonbaharda erkekler için cilt bakımı

Genel olarak tüm ipuçları, yüz bakımı ile ilgili tavsiyeler dışında erkek cildi için de geçerlidir. Kesinlikle erkekler için çeşitli bakım ürünlerinden nemlendirici yüz kremleri seçmelidir. Bu ürünler daha az yağlıdır ve bu nedenle özellikle parlak bir alından kaçınarak erkek yüzü için idealdir. Erkek cildinin kadın cildinden daha az bakıma ihtiyaç duyduğu kesinlikle doğru değildir; bazen yalnızca başka ürünler önerilir.

Sonbaharda çocuklar için cilt bakımı

Özellikle küçük çocuklar söz konusu olduğunda, dışarıda olur olmaz her zaman yeterli ışık koruması sağlanmalıdır. Çocuğun cildi ne kadar hafif olursa, gerekli olan güneş koruması o kadar yüksek olur, ancak bu sonbahar boyunca daha da azaltılabilir.

Sonbaharda sık banyo yapmak çocuklarda yetersiz cilt bakımının (kaşıntı ve çatlaklar) bilinen sonuçlarına yol açar.

Sonbahar için ideal cilt bakım ürünü

Özetle, cilt bakım ürününün özellikle aşağıdaki özelliklere sahip olmasını sağlamak önemlidir:

nemlendirici

   yeterli ışık koruması

   hafif

   nemlendirici

Sonbaharda herkes güzel ve sağlıklı bir cilde sahip olabilir.

Sonbaharda cilt bakımı, yaza göre biraz daha fazla dikkat gerektirir, çünkü yine de yeterli güneş korumasını ve daha kuru ciltler için uygun vücut bakım ürünlerini düşünmeniz gerekir. İdeal olarak, sadece cilt kaşındığında veya pul pul olduğunda tepki vermezsiniz, aynı zamanda azalan sıcaklıkların hemen başında cilde uygun cilt bakımını verirsiniz. Kremin sabah ve akşam uygulanması tavsiye edilir.

Teşekkürler DERİASWORLD

TIKLAYIN
Etiketler

İlgili Makaleler

Kapalı
Kapalı