SağlıkUncategorized

Solunum Sinsityal Virüsü Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Solunum Sinsityal Virüsü Nedir?

Solunum Sinsityal Virüsü

Solunum sinsityal virüsü (RSV), her yaştan insanı etkileyebilecek yaygın görünen bir virüs türürüdür. Enfeksiyon ihtimali çocuklar ve bebekler arasında daha yaygın görülmektedir. Birçok yetişkin ve sağlıklı çocukta solunum sinsityal virüsüenfeksiyonu, soğuk algınlığına benzer semptomlara neden olur. Bununla birlikte, bebeklerde solunum sinsityal virüsü daha ciddi olabilir. Enfeksiyon genellikle ciddi hasara neden olmaz, fakat ciddi akciğer komplikasyonlarına yol açabildiği bilinir. Solunum sinsityal virüsü bebeklerde ve  çocuklarda akciğer ve hava yolu enfeksiyonlarına neden olan en yaygın virüsler arasındadır. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri Kaynakları, Amerika’da her yıl 5 yaşın altındaki 57.000’den fazla çocuğun solunum sinsityal virüsü enfeksiyonları ile hastaneye kaldırıldığını belirtmektedir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) ayrıca virüsün mevsimsel olarak seyrettiğini ve en yaygın olarak Eylül ile Mayıs arasında görüldüğünü belirtir. 

Solunum Sinsityal Virüsü Enfeksiyonu 

Risk Grupları

 Bazı kişilerin ciddi solunum sinsityal virüsü enfeksiyonu geçirme riski daha yüksek olabilmektedir. Bu kişiler şunlardır:

– Prematüre bebekler 

– zayıf bağışıklık sistemi olanlar 

– kalp veya akciğer hastalığı olan çocuklar 

– kalabalık koşullarda yaşayan insanlar 

– çocuk bakımı üstlenenler 

– 65 yaş üstü yetişkinler

Corona(Korona)Virüsü Belirtileri için TIKLAYIN

Solunum Sinsityal Virüsü Belirtileri Nelerdir? 

Yaşınıza bağlı olarak, semptomlar ve solunum sinsityal virüsü enfeksiyonu görünüş tipleri değişebilir. Belirtiler Enfeksiyon başlangıcından dört ila altı gün içinde ortaya çıkarlar. Yaşlı bireylerde burun tıkanıklığı veya ateş gibi hafif belirtileri vardır. Bir yaşın altındaki çocuklar çok güçlü semptomlar gösterebilir. Solunum sinsityal virüsü enfeksiyonu belirtileri genel olarak şöyledir: 

– ateş 

– burun tıkanıklığı 

– öksürük 

Daha az yaygın belirtiler ise şöyledir: 

– Hırıltılı zor, kısa veya hızlı nefes alma 

– mavimsi cilt 

– sinir

– halsizlik veya 

– bebeklerde nefes darlığı 

Bu solunum sinsityal virüsübelirtileri bronşit veya pnömoni gibi daha ciddi enfeksiyonlara yol açabilir. Çocuklarda bu semptomlardan herhangi biri görüldüğünde, doktora danışmak en sağlıklı sonucu verecektir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Bekliyorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı
Kapalı