BiPudraSağlık

Şifa Kaynağı Olan Tropikal Meyveler

Şifa Kaynağı Tropikal Meyveler

 

İnsan vücudu protein, yağ, karbonhidrat ihtiyacının yanında yaşamsal fonksiyonlarını devam ettirebilmek için vitaminlere de ihtiyaç duyar. Vitamin ihtiyacımızı sebzelerden alabileceğimiz gibi en çok meyvelerden karşılayabiliriz. Özellikle tropikal meyveler vitamin ve mineral kaynağı açısından oldukça zengindir.

En çok ihtiyacımız olan A, B, C, D, E ve K vitaminleri bolca bulunur. Vücudumuza giren vitaminleri iki guruba ayırabiliriz. A, D, E ve K vitaminleri yağda eriyen vitaminler C ve B vitaminleri ise suda eriyen vitaminlerdir.

Suda eriyen vitaminleri günlük almamız gerekmektedir. Suda eriyen vitaminleri günlük ne kadar alırsak alalım fazlası boşaltımla dışarıya atılacaktır. Bu yüzden tropikal meyvelerde bulunan C ve B vitaminlerini günlük düzenli almamız gerekmektedir.

Eğer günlük almazsak, önemli olan bu vitaminlerin eksikliklerine bağlı olarak birçok hastalık ve halsizlik görülebilir. İstediğimiz kadar yeterli beslenelim vitaminleri doğru alıyor olmayabiliriz.

Kolaylıkla ulaşabileceğimiz birçok tropikal meyve mevcuttur. Bunların en başlıcaları muz, ananas, kivi ve mangodur.  Muz ve diğer tropikal meyvelerin faydalarını saymakla bitmez. Muz başta olmak üzere ülser ve gastrite çok iyi gelir.

Kalp damar hastalıklara faydalıdır. Enerji verir ve kemik gelişimini destekler. Vitamin içeriği yüksek mango ise sinir hücrelerine saçlarımıza ve cilt güzelliğine faydaları çoktur.

Ananasın yararlarının en başında yüksek demir içeriği sayesinde demir eksikliğine çok iyi gelir. Tropikal meyveler yılın büyük bölümünde güneş ışığı alarak yetiştiği için D vitamini açısından zengindir ve kemik gelişimini destekler.

Etiketler

İlgili Makaleler

Kapalı
Kapalı