BiPudraPüf Noktası

Sarımsağın Faydaları

Sarımsağın Faydaları

 

            Sarımsak dünya tarımında önemli bir paya sahip olmakla beraber birçok ülkede üretilmektedir. Neolitik çağdan beri, dünyadaki hemen her kültürde yer sahibi olan sarımsak M.Ö 2600-2100 yılları arasında Sümerlilerin tabletlerinde yazılı olarak yer almıştır.

Sarımsağın faydaları sağlık açısından saymakla bitmeyip, eski zamanda Japonlar bu bitkiyi soğuk algınlığı tedavisinde kullanmıştır. Osmanlı tarihinde de sarımsağı tedavi edici olarak kullanmışlardır.

Sarımsak bileşiminde, vitamin, şeker, kükürtlü bir yağ ve allil sülfür bulundurmaktadır.

 

Sarımsağın kendine has özel kokusu ve tadı buradan gelmektedir. Sarımsağın faydaları olarak başlıca gribal enfeksiyonlar gibi hastalıkları iyileştirme olarak bilinir halk tarafından. Vücudun bağışıklık sistemine destek olan sarımsak antibiyotiklere benzer etkiler yaparak bedendeki hastalığa karşı savaşır.

 

Yani bu durumda nezle, soğuk algınlığı, uçuk, mide, bağırsak ve mantar iltihaplarına karşı savaşan bağışıklık sistemine destek olur.

Sarımsağın faydaları aslında saymakla bitmez ama örnek vermek gerekirse; sarımsak atardamardaki kireçlenmeye, yaraları iyileştirmeye, sivrisinek ve haşerelere karşı vücudun korunmasını sağlamaya iyi gelmektedir.

 

Ayrıca saç dökülmesi, kabızlık, zararlı bakterilerin yok edilmesi, bağırsakta biriken gazların yok edilmesi, idrar yollarında taş oluşumuna karşı engel olmaktadır. Kolestrol düzenleme, safra salgısının salınımını artırmak, idrar söktürmek, cinsel gücü artırma, tansiyonu düşürme kalpte bulunun adeleleri güçlendirmektedir. Aynı zamanda da kalbi besleyen damarları da genişletme gibi faydaları olan sarımsak bağışıklık sistemi için destek olabilecek en güzel bitkilerden birisidir.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Kapalı
Kapalı