Sağlık

Safranın Görevleri Ve Safra Kesesi Hakkında Bilgiler

Safranın Görevleri Ve Safra Kesesi Hakkında Bilgiler

Bu yazımızda sizlere safra kesesini anlatarak, safra kesesinin görevlerinden söz edip, safra kesesinin görevleri nelerdir ve safra kesesi ne işe yarar sorusunun yanıtlarını aktaracağımızı belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de safra kesesi hakkında bilgi sahibi olarak safra kesesinin görevlerini ve safra kesesi ne işe yarar sorusunun yanıtlarını almak istiyorsanız, zaman kaybetmeden bilgilerimizin aktarımını gerçekleştirmeye başlayalım.

Safra Kesesi Nerededir?

Vücudumuzun önemli organları arasında yer alan safra kesesi, bir torba şeklinde olup, karaciğerin alt kısmında bulunmaktadır.

Safra kesesi ne işe yarar diyenler için, safra kesesinin görevini şu şekilde açıklayabiliriz: Safra, ilk olarak karaciğerde salgılanır; sonrasında da safra kesesine gönderilir. Safra kesesi, kendisine gelen safrayı depolar ve yoğunlaştırır. Daha sonra ise, safra kesesinde yoğun hali ile beklemekte olan safra, onikiparmak bağırsağına, gerektiği zamanda aktarılır…

Safra kesesi hakkında bilgi alırken, safranın görevlerini de öğrenmemiz gerekmektedir. Çünkü safra kesesi içerisinde depolanan safranın belirli görevleri bulunmaktadır. Zaman kaybetmeden bu bilgilerin aktarımını da sizler için gerçekleştirmeye başlayalım.


Safranın Görevleri Nelerdir?

Hepimizin bildiği gibi yağlar, vücutta depolanmaları halinde, vücuttan atılımları zor olmakta, bu da bizlere kilo olarak geri dönmektedir. İşte safra kesesi içerisinde bulunan safra, bu yağları en küçük parçalarına ayırır. Bu şekilde ayrışan yağın sindirimi daha kolay gerçekleştirilmektedir.

Yağın sindirimi sırasında da, yine, yağda çözünen vitaminler olan A, D, E ve K vitaminleri safra tarafından emilmekte ve vücudun gereksinim duyduğu alanlara gönderilmektedir. Safranın görevleri arasında yer alan bir diğer detay da, kana zararı bulunan maddelerin kandan uzaklaştırılarak vücuttan atılımının olanaklı hale gelmesidir.

Ki bunun en iyi örneği olarak da kolesterolü verebiliriz. Kolesterolün, kalp – damar sağlığına çok olumsuz etkilerinin bulunduğu belirtilir ve safra kesesi içerisinde bulunan safra, bunun vücuttan uzaklaştırılmasını olanaklı hale getirmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Kapalı
Kapalı