SağlıkUncategorized

Adet Öncesi Gerginlik Belirtileri ve Doğal Tedavi Yöntemleri


Adet Öncesi Gerginlik Belirtileri ve Doğal Tedavi Yöntemleri

Pms Nedir?

Pms dönemi

Kadınlarda görülen adet (regl) öncesi gerginlik yani tıptaki adıyla PMS (premenstrüel sendrom ) adet kanaması başlamadan yaklaşık bir hafta önce başlayan huzursuzluk dönemi olarak bilinmektedir.

Kadınların çoğunluğunda yaşanan bir dönemdir. Çoğu zaman hafif olarak atlatılıyor olsa dahi bazı kadınlarda bu adet öncesi gerginlik dönemi kabusa dönüşebiliyor.

Hem kişiyi hemde etrafındaki kişileri olumsuz etkileyici olabiliyor.

Peki nedir bu adet öncesi gerginlik belirtileri?

Adet Öncesi Gerginlik -PMS Belirtileri Nelerdir?

Baş ağrısı

Sürekli yorgunluk hissi

Karında şişkinlik

Karın krampları

Göğüslerde aşırı hassasiyet

Kaygı

Sinirlilik

Ödem

İştah artışı yada kaybı

Depresyon

Libido değişiklikleri

Genel olarak PMS belirtileri bu şekildedir. Bakıldığında çokda önemsenmeyecek gibi görünüyor olsalarda bazen biz kadınların hayatını kabusa çevirebiliyorlar.

Bu adet öncesi gerginliği önlemenin yada hafifletmenin bir yolu var mı?

Elbette bu döneminde daha sakin geçirebilmesi için bazı ilaçlar bulunuyor. Ancak ilaçların yan etkileri oldukça fazla ve çok mecbur kalmadıkça hekimlerde bu ilaçların kullanımını kesinlikle önermiyor.

Biz her zaman olduğu gibi bu adet öncesi gerginlik döneminde de doğal yollar ile kendimize küçük ama etkili ve daha sağlıklı tedavi yöntemlerini uygulayabiliriz.

Adet Öncesi Gerginlik İçin Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kalsiyum takviyesi

Süt,yoğurt,peynir ve yumurta takviyesi ile kalsiyum eksikliğini azaltabilirsiniz.

Adet öncesi döneminde vücut kalsiyum eksikliği yaşamaktadır. Yaşanan kalsiyum eksikliği nedeniyle gerginliğiniz daha da artacak ve sizi olumsuz yönde etkileyecektir. Bu nedenle bol miktarda süt, peynir ve yoğurt tüketmeniz bu dönemi biraz daha hafif atlatmanıza yardımcı olacaktır.

Hayıt Otu

Hayıt otu bitkisi yapılan tüm araştırmalar sonucunda PMS adet öncesi gerginlik döneminin hem fiziki hemde psikolojik belirtilerini iyileştirme konusunda çok başarılı olduğu kanıtlanan bir tedavi edici bitkidir.

Magnezyum

Bu dönemde vücuttaki magnezyum eksikliği de sizin daha gergin ve huzursuz olmanıza etkendir.

Magnezyum eksikliğini gideren gıdalar tüketmenizde yarar vardır.

Zencefil adet döneminde olduğu kadar PMS dönemindede etkilidir. Zencefil çayı tüketimi ile bu dönemi daha rahat geçirmeniz mümkündür.

Egzersiz

Adet öncesi ve adet döneminde egzersiz yapmak sizi rahatlatacaktır

Egzersiz yapmak ,spor yapmak sadece bu dönem için değil hayatımızın her döneminde kendimize uygun hareketlerle daha sağlıklı olmamıza yardımcı olacaktır.

Keten Tohumu

Günde 1 kaşık keten tohumu tüketimi adet döneminde ve öncesinde daha rahat olmanızı sağlayacaktır.

Keten tohumu da aynı zencefil gibi hem adet öncesi hemde adet döneminde bizlerin daha sakin olmasına yardımcı olacaktır.

İlgili Makaleler

3 Yorum

Yorumunuzu Bekliyorum

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Kapalı
Kapalı