Plastik Ambalajlardaki Tehlikeler Nelerdir?

Plastik Ambalajlardaki Tehlikeler Nelerdir?

Gıda ambalajı söz konusu olduğunda birçok malzeme var ama sınıflandırma yapmak gerekirse cam, karton ve plastik ambalajlar şeklinde sayabiliriz. İçtiğimiz su, yediğimiz yemek, bebeğimize verdiğimiz mama hepsi bu tür ambalajların içinde.

Peki, gıda ambalajları neler içeriyor? Yeteri kadar güvenli mi, sağlıklı mı?

Cam dışındaki ambalaj malzemeleri ve ambalaj konusunda bir şey söyleyemem ama cam konusunda şunu söyleyebilirim. Cam ambalajın içinden hiç bir şey çıkmaz.  Hiç bir şeyin çıkmasına, sızmasına izin vermez. O yüzden içinde tuttuğu gıdayı %100 koruyan bir ambalaj malzemesidir.

Plastik ambalaj güvenilir mi?

Laboratuvarlarda pet şişeler incelendiğinde içinde birçok zararlı maddelerin olduğu ortaya çıkmıştır. Bunlardan en önemlisi, Bisfenol A (BPA). Bu madde, içindeki ürünün içine sızdığı için riskli bir malzemedir. Plastik ambalajlarda pek çok malzeme ve içerik var. Polimerizasyon sonucu kalmış bir takım malzemeler var. Yani düzinelerce kimyasal maddeler var.

Ambalaj yapımında 6500 üzerinde kimyasal kullanılıyor. Aralarında etkisi bilinmeyenler de var ama etkisi en çok bilinen en zararlı madde Bisfenola A yani BPA. Bu madde en çokta plastik malzemelerde kullanılıyor.

Diğer ambalaj ürünlerine göre cam ambalajın üstünlükleri nedir?

Cam üstünlükleri olan bir ambalaj malzemesidir. Hatta bazı ürünler için olmazsa olmaz bir ambalaj malzemesidir. Pek çok kullanım alanı bulunuyor. Önümüzdeki yıllarda 3D yazıcı teknolojilerinin gelişmesi sonucu daha yüksek bir kullanılabilirlik düzeyine erişmesi bekleniyor.

%100 geri dönüşümlü bir maddedir.

Cam içerisindeki ürünle kimyasal bir etkileşime girmez. O nedenle sağlık için cam ambalaj tercih edin.

Cam en iyi koruyan malzemedir. Dolayısıyla içindeki ürünü konulduğu şekliyle koruyor. İçini çok rahat göstermesi de cam ambalajın bir avantajıdır. Tabii ki içini gördüğümüz için bize güven veriyor. Mesela zeytinyağı ışıktan etkilenmesine rağmen cam ambalajlarda satılmasının nedeni bu. Farklı ambalajlarda içini göstermediği için albenisi olmuyor. Raf ömrünü kısa olmasına rağmen cam ambalajlara konuluyor.

Pastörizasyona çok daha uygundur. Yani yüksek ısıdaki ürünün ambalajlanması cam ile mümkündür. Buda bir avantajdır.

BPA’ya neden bu kadar önem veriliyor?

Çünkü BPA ile beraber, BPA‘nın sıcakta ya da yıkadığınız zaman içine mama gibi bir gıda koyduğunuz zaman, BPA denen maddenin salınması sağlığa zararlıdır. Bu salınımla beraber ortaya çıkan kimyasal etkileşimin, beyin tümörleri ve kanser riskini arttırdığı düşünülüyor.

Bu madde bir östrojen etki gösterdiği için ileri ki dönemlerde yani kişinin yetişkin dönemlerinde meme, prostat gibi kanserlerin artmasına sebep olabilir.