BiPudraSağlıkUncategorized

Pandemi Nedir? Corona (koronavirüs)Pandemi mi?

Pandemi nedir? 

Son günlerde hızla yayılan koronavirüs pandemi mi? Soruları üzerine merak edenler pandemi nedir? Sorusu aramaya başladı. Bizde bu sorular üzerine pandemi üzerine merak edilenleri sizler için derledik.

Corona virüsü pandemi mi?

Pandemi Ne Demek?

En kolay tanımı ile pandemi; dünyada aynı zamanda ortaya çıkan ve çok geniş kitlelere yayılan, birçok kişiyi tehtid eden bulaşıcı hastalıkların geneline verilen isimdir. Hatırlayacağınız üzere 2009 senesinde ortaya çıkan domuz gribi, pandemik hastalık olarak dünya tarafından ilan edilmişti. Uzmanların yaptığı açıklamara göre; domuz giribi sebebi ile ölüm sayıları binleri geçti.

 Corona Virüsü Belirtileri için tıklayın

Dünya Sağlık Örgütü’nün diğer bir adı ile WHO’nun yaptığı pandemi tanımlamasına göre, bir hastalığın pandemi kategorisinde olması için ana hatları ile üç kriter aranmaktadır:

Küresel çapta görülen, hastalığın pandemi sayılması WHO tarafından belirleniyor. Dünyada giderek etkisini arttıran ve canlar almaya devam eden Koronavirüs, bir hafta öncesine kadarDünya Sağlık Örgütü’nün ana kritilerinden 3.sünü hala karşılamaktadır. Bu nedenle de pandemik olarak ilan edilmemiştir.

 

Koronavirüs Pandemi mi?

 

Covid 19

Bir hastalığın pandemi olması için dünyanın çeşitli noktalarına yayılması ve çeşitli kitleler tarafından sıklıkla görülmesi gerekmtedir. Bu nedenle koronavirüs pandemi mi? Sorusunun cevabı 11 Mart’ta Dünya Sağlık Örgütü tarafından ‘Koronavirüs pandemik’ olarak verilmiştir. Çünkü, koronavirüs 114 ülkede görülmektedir. Ayrıca, ulaştığı kişi sayısı ise 200.000 geçmiş durumdadır. Bu nedenle de pandemik hastalık kategorisine alınmıştır.

 Corona Virüsü ile savaşabilen tek besin hangisi? TIKLAYIN

Mevsimsel Grip ile Pandemik Grip Farkı Nedir?

 

Koronavirüs, pandemik ilan edilmeden önce mevsimsel grip olarak lanse ediliyordu. Hatta, son yapılan açıklamara göre de yazın, yüksek sıcaklıktan dolayı biteceği bile söylenmişti. Fakat, bunların hepsi asılsız çıktı. Çünü koronavirüs, mevsimsel gripten farklı olarak can alıyor!

 

Bu nedenle de mevsimsel grip ile pandemik grip farkı nedir? Sorusunun en belirgin cevabı; ölüm farkıdır.Pandemik grip, genel olarak mevsimsel grip ile aynıdır. Hatta, koronavirüsün belirtileri de mevsimsel grip ile benzerdir. Mevsimsel grip çeşitli influenza virüslerinden oluşurken, pandemik grip yeni virüslerden oluşmaktadır. İkisi de damlacık yolu ile bulaşmaktadır. Bu nedenle temastan kaçınılmalıdır. Çeşitli tedbirler; maske, dezenfekten, eldiven vs. alınmalıdır. Pandemik grip ölümcüldür!

 Evde çocuklarla yapılacak etkinlikler için tıklayın.

Eğlenceli Evde Çocuk Etkinlikleri için TIKLAYIN

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Bekliyorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı
Kapalı