BiPudraBipudra TanıtımSağlıkUncategorized

NLP Nedir? NLP Teknikleri Nelerdir?

NLP NEDİR?

Yaşamımız üzerinde birçok farklı etkileşimde bulunmaktayız. Özellikle her gün rutin olarak bir şeyi farkında olmadan yapsak bile bu yaptığımız günlük rutin hareketlerin içerisinde birtakım etkileşim bulunmaktadır. Konuşmak, yazmak, insanlar ile fiziksel ve sözlü iletişimde bulunmak, bazı zamanlarda o kadar otomatikleşmiştir ki farkındalık duymadan yerine getiririz. Oysaki insan kendi düşünme ve davranış biçimini kontrol altına alabilse ve zihinsel süreçlerini yönetmeye başlasa hayata dair algısı biraz daha farklı olmaz mıydı? İşte NLP denilen bilim dalı tekniği de bu aşamada devreye girmektedir. 

Nlp nedir?

NLP aslında yeni ortaya çıkmış bir durum değildir. 1970 li yıllarda Amerika’ da ortaya çıkmıştır. Düşünme sürecini ve davranış sürecini daha bilinçli hale getirmeye yönelik atılmış bir adımdır. Zihin işleyişi ile alakalı olarak kişinin kendi zihin yapısının farkında olabilme sürecini ifade etmektedir. 

NLP Teknikleri Nelerdir?

NLP teknikleri ile başarı elde edebilmek adına günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte birçok farklı alan üzerinde bu tekniğin uygulaması mümkün olmaktadır. Psikoloji alanı, nöroloji alanı, filoloji ve sibernetik alanı ile alakalı olarak NLP tekniği uygulaması sağlanarak kişisel gelişime katkı sağlanması mümkündür. Erdem Psikiyatride bilimin ışığında sizlere NLP desteğini psikolojik ve nörolojik alanda sunmaktadır. Bu sayede zihinsel gelişim göstererek kolay bir şekilde hayatınızı disipline edebilir, kendi zihin gücü becerilerinizi yönetebilirsiniz. NLP alt yapı desteği olarak insanların çevre algılanmalarına nasıl destek sağlandığı görülmektedir. NLP davranış kalıplarına uygun bir şekilde sizler de sizler de hedef odaklı çalışmalarımızdan istediğiniz zaman yararlanabilirsiniz. 

Ankara Psikiyatri Ankara Erdem Psikiyatri

Doç. Dr. Murat Erdem (Erdem Psikiyatri Kurucusu)

Nlp Aşamaları Nelerdir?

NLP Aşamaları

NLP Tekniğinin 4 farklı şekilde oluşturulmuş adımları bulunmaktadır. Bu adımlar sıra ile gerçekleşir ve birisi tamamlanmadan diğerine geçiş sağlanamaz. Bütün adımlar tamamlandığında ise NLP olgusu ile kişisel gelişim işlemi etkili bir şekilde tamamlanmış olur. Bu adımları ve NLP ilkelerini aşağıda bulabilirsiniz. 

Uyum Evresi

Uyum evresi, aslında dostça ilişkiler kurabilmek ve insancıl bakış açısı ile insani ilişkilerin geliştirilmesi durumunu ifade etmektedir. Kişinin insanlara uyumu, hayvanlara ve diğer canlılara uyumu, yaladığı yere uyumu, çevreye uyumu gibi birçok şekilde sıralanabilir bir uyum sürecinde olması beklenir. İletişim bir insanı insan yapan ve olmazsa olmaz ana yapısını oluşturur. NLP çalışmaları ile birlikte çevreniz ile daha uyumlu bir birey haline gelebilirsiniz. 

Duyusal Alanda Farkındalık Kazanma

Her bireyin çevresinde birtakım uyarıcıya maruz kaldığı bilinmektedir. Koku, ses, his vb. alanda bir gün içerisinde hiç evimizden çıkmasak dahi binlerce uyarana maruz kalmaktayız. Erdem Psikiyatri NLP çalışmaları sayesinde sizler de hayatınızdaki derin farkındalıklara uyum sağlayabilirsiniz. Çevrenizde şekillenen uyarıcıları farkındalık oluşturmanız sizlere çevrenizde olup biten olaylara karşı duyarsız kalmamayı sağlayacaktır. Çevreye bir farklı bakacak ve tüm algılarınız açık bir şekilde hayattan zevk alacaksınız. Duyusal alanda farkındalık kazanma işlemi aynı zamanda insanlara yaşama zevki kazandırmak adına atılmış bir adımdır. Bu şekilde farkındalık kazanmış olan bir birey yaşamı boyunca diğer insanlara göre daha farklı bakış açısı ile bakmayı sağlayacaktır.

Pandemi Nedir? Corona Virüs Pandemi mi?

Özellikle belirli yaş grubu çocuklar için duyusal alanda farkındalık kazanma yaşıtlarının göremediklerini görebilme ve yaşıtlarının algılayamadıklarını algılayabilme yeteneği olarak dönüş yapar. Dolayısı ile yaşıtlarından bir sıfır hayata önde başlamak da her bireyin ve her ebeveynin çocukları için istediği bir durumdur. Hayata karşı daha pozitif olabilme, özel beceri ve kabiliyet geliştirebilme, iş yaşamında başarı sağlama, mutlu bir çocuk ve mutlu bir birey olabilme herkesin istekleri arasında yer almaktadır. Bu durum da ancak NLP çalışmaları ile tam evresine ulaşabilir. 

Esneklik

Esneklik ilkesi çok geniş bir tabirdir. Kişinin spor bilimlerinde fiziksel olarak esnekliği söz konusu olabilir. Aynı şekilde iş hayatında ya da öğrencilik hayatında zihinsel esneklik sürecini de kapsayabilir. Kişinin duyuşsal, bilişsel ve fiziksel alanda esnekliği farklı koşullarda olsa, da bu ilke her alanda esnek bir birey olabilmesi adına atılmış bir çalışmayı kapsamaktadır.

NLP desteği alan bir birey, bir problemin birden fazla çözümün olduğunu bilir. Bunu bilmekle kalmaz aynı zamanda da bu çözüm yollarını ve süreçlerini kendi bilişsel süzgecinden geçirerek ortaya somut veriler koyar. Bu sayede öğrencilik yıllarında ve iş hayatı yıllarında diğerlerinden farklı düşünebildiği için, çözüm odaklı yaklaşım sergilediği için her zaman aranan isim olur. 

Bir bireyin kendini geliştirmesi demek çok yönlü şekilde oluşur. Bu zihinsel süreçte esneklik, düşünme kabiliyetinin geliştirilmesi ile alakalıdır. NLP eğitimi de, kişinin düşünce yapısını değiştirir. Beyninin daha fazla kapasitesini kullanabilme açısından büyük önem taşır. NLP desteği çerçevesinde sağlanmış olan bu olgular ile birlikte esneklik yapısı beynin ve düşünce yapısının daha esnek bir şekilde kullanılması ile alakalıdır. Esnek düşünme becerisine sahip olan bir birey, yaşanılan durumlara yapılacak işlere daha farklı bakış açısı ile bakmasını bilir. Bir sonucun birden fazla gidiş yolu olduğunu bilir. Aynı zamanda bu desteği almış olan bireyler hayata karşı pozitif olur. Onlar için çözümsüz hiçbir sonuç yoktur. Her zaman B ve C planları vardır. Dolayısı ile kaybetmekten korkmaz aksine bir sonraki çabalarını daha kaliteli olacak ve başaracak şekilde yerine getirirler. 

Sonuç Odaklı Yaklaşım

Sonuç odaklı yaklaşım kişinin her işin üstesinden gelebileceği bilincinde çalışmasıdır. Her yaş grubunun çalışmak ve başarmak zorunda olduğu bir takım durumlar vardır. İş hayatı, öğrencilik hayatı, aile ilişkileri, spor başarısı, sosyal hayatı vb. alanda başarmak durumunda olduğu insan ilişkileri bulunur. Bu konuyu sadece iş hayatında başarması gereken bir çalışma olması ya da öğrencilik hayatında kazanması gereken bir sınav olması olarak görmemeliyiz. Sonuç odaklı yaklaşım hayatımızın her alanında işimize yarayacaktır. Örneğin, bir kişinin birçok dostu ve arkadaşı olması hayatında sosyal yaşantısını başarmış ve mutlu bir birey olmasına katkı sağlar. İletişim yönünü bir başarı sonucu ile tamamalar. İş başarma duygusu, kişinin fiziksel güçlerinin yanında duyuşsal ve bilişsel güçlerinin de farkına varabilmesiyle birlikte her açıdan olumlu bir sonuç çıkacaktır. 

Unutmamak gerekir ki kişilerin davranışları ve düşünceleri kodlanabilir. İyi bir insan olabilmek yolunda başarılı bireyleri ve istendiği şekilde kendi kabiliyetlerimizin sınırlarından daha fazlasını isteyen kişiler için, NLP teknikleri vazgeçilmez bir destek kaynağı olacaktır.

Sizler de dünyayı farklı algılamak için Ankara’ nın en ulaşılabilir yerinde olan Kızılay, İzmir 2. Cadde’ de olan Erdem Psikiyatri’ ye uğrayabilirsiniz. Burada alacağınız NLP desteği sayesinde hayata olan bakış açınızı değiştirecek ve hayatınızın istediği her alanında başarıyı yakalayacaksınız. Bu sayede hayat farklı bir pencereden bakabilecek ve gelişimsel sürecinizi kendi istediğiniz şekilde kontrol edebileceksiniz. Başarı, mutlu bir birey olmak ve farklı bakış açılarına sahip olabilmek adına sizler de Erdem psikiyatri NLP : Erdem Psikiyatri NLP NEDİR? Yazısını okuyabilirisiniz. Tekniklerini güvenle deneyebilirsiniz. Bilgi ve randevu için iletişim numaralarımızdan yararlanabilirsiniz. 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Nlp eskiden beri duyduğum ilginç bir yöntem. Başarılı olduğunu duydum ancak detaylı incelemedim. Detaylı bilgi için teşekkürler ☺️

Yorumunuzu Bekliyorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: