Kadın Hastalıklarında Myom (Miyom )Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Kadın Hastalıklarında Myomlar (Miyomlar)

Myom

Myom Nedir?

Myomlar (miyom)genel kullanım rahim yumruları rahimde kanser olarak nitelendirilmeyen büyümelerdir.

Pelviste görülen en sık büyüme tipi myomlardır. Rahminde myom olan kadınların pek çoğu bundan haberdar değildir. Çoğunlukla myomlar büyümez ve küçük kalabilirler. Herhangi bir sorun oluşturmazlar. Bazı kadınlarda ise myomlar büyür ve yerleşimleri ile sorun teşkil ederler.

Myom Çeşitleri Nelerdir?

35 yaş üzeri kadınlarda görülme olasılığı yüksektir. 

Myomlar genellikle rahmin kas tabakasında büyümeye başlar. Myomların şekil ve büyüklükleri farklılıklar gösterebilir. Çok küçük olabilecekleri gibi tüm rahimi dolduracak kadar büyük olabilirler.

Myomların Nedenleri Nelerdir?

Myomlar her kadında görülebilir fakat 30’lu ve 40’lı yaşlarda görülme oranı daha fazladır. Myomları oluşturan nedenler ile ilgili tıp literatüründe kesinleşmiş bir neden yoktur. Kesinleşmemekle birlikte kadınlardaki östrojen hormonunun myom oluşmasına sebep olduğu düşünülmektedir.

Myom Belirtileri Nasıl Ortaya Çıkar ?

Myomlar çoğunlukla belirti göstermezler. Olası belirtileri; adet kanamalarındaki fazlalıklar, adet kramplarının olağan dışı artışı, adet dışındaki periyotlarda vajinal kanama, yoğun kanamalar nedeniyle kan değerlerinde düşmeler, daha uzun ve sık aralıklarla adet görme, kabızlık veya makat bölgesinde ciddi ağrı, bağırsak hareketlerinde düzensizlik, karın bölgesinde büyüme olarak sıralanabilir. Bu belirtiler başka hastalıkları da işaret edebileceğinden uzman bir hekim görüşü gereklidir.

Myomlar genellikle periyodik jinekolojik muayene sırasında tespit edilir. Ultrasonografi, SİS,Histereskobi, HSG, Laparoskopi tespit yöntemlerinden bazılarıdır. Myomlar yapı itibari ile büyük sorun tekil etmezler nadiren atipik tarza görülüp rahime bir sap ile bağlı olan myomlar bu sap etrafında dönebilir ve ağrı ile seyreden ateş yükselmesi yapabilir. Enfeksiyona neden olabilirler veya enfekte olabilirler. Nadiren myom çok hızlı büyür ve kanseri tetikleyebilir.

Myom Tedavisi

  • Belirtisi olmayan ve çok küçük myomlarda tedavi gerekmez.
  • Adet arası kanama şikayetleri, myom veya tümör ayırımı yapılamaması, büyüme hızının çok olması, dayanılmaz kasık ağrıları ve kısırlık myomun tedavi edilmesi gerektiğini işaret eder. İlaç veya cerrahi işlemlerle tedavi edilebilirler. Myomektomi en fazla kullanılan tedavi yöntemidir. Bu tedavi yönteminde rahim yerinde kalır ve myomlar cerrahi müdahale ile çıkarılır. Bu işlem sonrasında gebe kalan kadınlarda mutlaka sezaryen doğum yaptırılır. Tedavi yöntemleri gerçekte myomun lokasyonuna göre değişim gösterir. Laparotomi için abdomial bölgeye kesi yapılır ve myomlar çıkarılır. Bu yöntemin diğer alternatifi ise Laparoskopi ile çıkarma işlemi yapılmasıdır. Histerektomide ise rahim tamamen çıkarılır. Yumurtalıkların alıma durumu cerrah, doktor ve hasta tarafından belirlenir.

 

2 thoughts on “Kadın Hastalıklarında Myom (Miyom )Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

  1. Myomlar her kadının başına gelebilir. Bende de birkaç tane ufak vardı ama ikinci doğumum sezaryen olduğu için onlar da alındı ve rahatladım.

Yorumunuzu Bekliyorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: