AlışverişBiPudraBipudra Tanıtım

Mutfağımın İncisi Chia Tohumu! Güzel Gıda Organik Chia Tohumu

Mutfağımın İncisi Chia Tohumu! Güzel Gıda Organik Chia Tohumu

Son yılların en popüler sağlıklı besinlerinden biri olan chia tohumları benim de radarımdan kaçmadı ve bir süredir mutfak alışverişimin değişmez parçası haline geldi.

Bu yenilebilir tohumlar boylarına poslarına bakmadan öyle çok işe yarıyorlar, öyle çok tarifte başrolü kapıyorlar ki, daha önce neden keşfetmedim diye düşünüp duruyorum her kullanışımda.

Üstelik hakiki, saf, organik bir chia tohumu kaynağı da buldum ki, değmeyin keyfime!

Size chia tohumunun ne olduğunu ve şahsen nasıl kullandığımı anlatmak istiyorum ama önce saf ve organik chialarımı düzenli olarak edindiğim Güzel Ada Gıda markasından bahsedeyim diyorum çünkü eminim siz de Güzel Ada Gıda’ın ürünleriyle tanıştığınızda çok heyecanlanacaksınız.

Güzel Gıda Hakkında

İnişli çıkışlı iş hayatı esnasında akıl ve beden sağlığını korumak için sporun güzel beslenme ile dengelenmesi gerektiğini düşünen, bunu hayatında uygulayan ve halinden memnun olan bir avuç gencin kurgulamış olduğu bir marka Güzel Gıda. Bir aile firması ve yerli bir marka.

Web sitelerinde o kadar çeşitli ürün var ki. Ve burada kendi tüketmedikleri, sevdiklerine sunmadıkları hiçbir ürünü bulamayacağımızı söylüyorlar. Bu düsturda da başlıca kriterleri ürünlerin içerisinde GDO, Emulgatörler, Aromalar, Renklendiriciler, MSG ve koruyucuların olmaması.

Glutensiz un çeşitlerinden vegan ürünlere, ham kakao ürünlerinden glutensiz yulaf ezmesine, sağlıklı atıştırmalardan organik baharatlara kadar özenle seçilmiş pek çok ürünü bünyesinde barındırıyor Güzel Gıda.

Ürün gamının %88’i yurt içi ve yurt dışında geçerli Organik Tarım sertifikalarına sahip olan Glutensiz, Vegan/Vejetaryen diyete uygun, Helal ve Kosher ürünleriyle Güzel Gıda; çeşitli ürünlerinin arasında organik chia tohumu ile de göz dolduruyor.

Güzel Gıda Organik Chia Tohumu

Güzel Gıda, ülkemizde üretilebilen bir ürünse kesinlikle yerli ürünleri tercih ediyor. Değilse de en kalitelisini bize sunuyor.

Güzel Ada Gıda Organik Chia Tohumu’nun menşei Peru ve kendisi organik sertifikalı olup cam 200 gramlık kavanozlarda soframıza misafir oluyor. Glutensiz ve vegan bir ürün olan Güzel Gıda Organik Chia Tohumu,  GDO, Aromalar, Renklendiriciler, MSG ve koruyucu içermiyor.

Güzel Gıda’nın 300 gramlık paketlerde menşei Paraguay olan Chia Tohumunu da tercih edebilirsiniz.

Doğal, organik chia tohumunun pek çok derde deva özellikleri olduğunu söyleyebiliriz ancak Güzel Ada Gıda, satışa sunulmakta olan ürünlerin hiçbirinin tıbbi ilaç niteliğinde olmadığının altını çiziyor.

İlgili yasal mevzuatlar gereğince gıda ürünleriyle ilgili endikasyon veya hastalık adı belirtilerek sağlık beyanı yapılmadığını da bizlere hatırlatıyor.

Chia Tohumu Nedir?

Chia tohumu, adaçayı cinsine ait olan Salvia Hispanica bitkisinin tohumları aslında.

Yenilebilen bir antik tohum. Bitkisi aslen Güney Amerika’ya özgü bir bitki. Chia’nın kelime anlamı, kuvvet manasındaki güç. Uzun yıllar Maya ve Aztekler tarafından enerji arttırıcı olarak kullanıldığı söyleniyor. Meksika’da eski zamanlarda para yerine bile kullanılmış, çok kıymet verilmiş.

Farklı renklerde pek çok chia tohumu var. Modern zamanda tohumun süper besinler içinde yer aldığını, fonksiyonel bir yağlı gıda olduğunu söyleyebiliriz. Çok sayıda besinin içine karıştırılıp tüketilmesi tavsiye edilen chia tohumu, bitki bazlı bir protein kaynağı olarak da ifade ediliyor. Islatılarak ya da öğütülerek tüketilebiliyor.

Chia Tohumu nerelerde kullanılır?

 • Chia tohumu çiğ olarak yulaf ezmesi, yoğurt, salata, smoothie ve meyve karışımları gibi gıdalara eklenebilir.
 • Çiğ olarak baharat gibi farklı yemeklere eklenerek kullanılabilir.
 • Çorba ve soslarda kullanılabilir.
 • Bir bardak sıcak süt içerisine tarçın, bal, kakao gibi tatlandırıcılarla birlikte bir kaşık chia da ekleyebilirsiniz.
 • Sıcak su ile demleyerek çayını içebilirsiniz.
 • Çiya tohumunu içine un giren yiyeceklerde de tercih edebilirsiniz.
 • Chia tohumunun önemli özelliklerinden birisi sıvı bir gıdanın içerisine eklendiğinde jelleşmesi. Chia kullanarak pişmeyen bir meyve pudingi yapabilirsiniz.
 • Evde yaptığınız ekmeklerin içine koyabilirsiniz.

Chia Tohumunun faydaları nelerdir?

 • Antioksidanlar, serbest radikal hasarlarıyla savaşan, oksidatif stresi önleyen, doku tamirini teşvik eden ve cilt hasarına karşı koruyan bileşiklermiş ve chia tohumunun antioksidan bakımından çok zengin olduğu biliniyor, dolayısıyla cildimize iyi gelme olasılığı var.
 • Uzmanlar chiada bulunan lifin altını çiziyorlar ve chia tüketerek yaklaşık 11 gram lif ile tüm gün boyunca lif ihtiyacımızın yüzde 44’ünü karşılayabileceğini söylüyorlar. Bu da sağlıklı bir sindirim ve tok hisseden bir mide demek.
 • Araştırmalar chia tohumlarının özellikle omega-3 yağ asitleri bakımından yüksek olduğunu ortaya koyuyor, chia tohumunun gram başına somondan daha fazla omega-3 sağladığı belirtiliyor. Omega-3 dengesi ise kan basıncının, kolesterol seviyesinin ve iltihabın azalması, kalbin korunması demek.
 • Strength and Conditioning Journal’da yayınlanan bir araştırma, chia tohumlarının tüketilmesinin egzersiz performansını artırdığı sonucuna varmış.
 • Chia tohumlarının kalsiyum, fosfor, A vitamini ve çinko ile dolu olduğu belirtiliyor. Dolayısıyla chia tohumlarının ağız sağlığını destekleyen yararlı besinler arasında en üstlerde gösterilmesi de şaşırtıcı değil.
 • Güzel Gıda’nın güzel ürünlerinden Organik Chia Tohumu, kısa bir süredir mutfak alışverişimin olmazsa olmazı haline geldi. Kahvaltıda, ara öğünlerde, çeşit çeşit  tariflerde içim rahat bir şekilde kullandığım, organik tarım sertifikalı Organik Chia Tohumu’nu siz de deneyin.Bahsettiğim nefis organik chia tohumunu cam kavanozda denemek isteyenler için Güzel Ada Gıda’dan 200 gramlık Organik Chia Tohumu siparişi vermek için buraya, 300 gramlık pakette Chia deneyimini başlatmak isteyenler için buraya tıklayabilirsiniz.

  Güzel Gıda online sipariş için web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

   

   

Etiketler

İlgili Makaleler

Kapalı
Kapalı