BiPudraSağlıkUncategorized

Mide Bulantısı Nedir? Belirtileri Nelerdir?Mide Bulantısına İyi Gelen Yiyecekler

Mide Bulantısı Nedir ?

Mide Bulantısı

Mide Bulantısı nedir? Mide bulantısı hemen hemen herkesin başına gelen ve kusma hissi oluşturan bir olaydır.Nedeni birçok etkene bağlı olabilmektedir.

Mide bulantısının Nedenleri Nelerdir ?

Mide bulantısının nedenleri arasında araç tutması,hamilelik,gıda zehirlenmesi gibi nedenler vardır.Fakat evinizde bulunabilecek yiyeceklerle mide bulantınızı hafifletebilir hatta bulantınızı tamamen geçirebilirsiniz.

Mide bulantısı yukarıda bahsettiğim olaylar dışında ruh halinize bağlı olarak da gelişebilmektedir.Ruhsal halinizin kötü olması midenizi direk olarak etkileyebilmektedir. Bu yüzdendir ki bulantı sinir ve stres durumlarında da meydana gelebilmektedir.

Mide bulantısına iyi gelen yiyecekler nelerdir ?

Nane ve Limon

Mide bulantısı denilince ilk akla gelen besinlerden olan nane ve limon mide bulantısı kesmeye yardımcı olabilmektedir.Bir çay kaşığı nane ile ufak dilimlenmiş limon kabuğunu birleştirip sıcak bir çay yaptığınızda mide bulantınız hafiflemeye başlayacaktır.

Zencefil

Mide bulantısını kesmesinin yanı sıra mide ağrısı,diare(ishal) gibi  birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir.Zencefil çiğ veya toz halde bulunabilir.Zencefil çayı yaparak midenizi hafifletebilir ve bulantıdan kurtulabilirsiniz.

Su

Yavaş, yavaş ılık su içmek mide bulantınızı geçirmeye yardımcı olacaktır.Suyun mide bulantısını geçirmesinin sebebi mide asidinin etkisini azaltmasıdır.Sıcak veya çok soğuk su içmeniz mide ağrısı yapacağından ılık su içmeye özen göstermelisiniz.

Papatya Çayı

Papatya çayı da mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olmaktadır.Çay hazırlandıktan sonra bal koyarak tatlandırarak yavaş içebilirsiniz.

Akciğeri Temizleyen Besinler ilginizi çekebilir

Akciğeri Hangi Besinler Temizler?

Etiketler

İlgili Makaleler

Kapalı
Kapalı