Magnezyumla Zayıflamak Mümkün mü?

Magneyzumla Zayıflamak Mümkün mü?

Magnezyumla Zayıflamak Mümkün mü?

Zayıflamak için birçok yol deneyen ve başarısız olanların merak ettiği bir diğer soru, acaba magnezyum zayıflatır mısorusudur. Bu sorunun cevabına geçmeden önce magnezyumun zayıflamaya etkisinin araştırılması gerekiyor. Bilindiği üzere Magnezyum, vücudun düzgün çalışması için gereklidir. Ana işlevleri arasında sindirim sistemine destek vermek yer almaktadır. Magnezyum, metabolik süreçleri hızlandırır işte bu etkisi ile zayıflatmaya yardımcı olduğunun kanıtıdır.

Gerçekten Magnezyum zayıflatır mı?

Sağlıklı kalmak ve normal yaşamımıza devam etmek için vücudumuzun birçok bileşene ihtiyacı vardır. Genellikle çeşitli süreçleri başlatmak çok önemlidir ve bu süreçlerin başında metabolizmayı hızlandırmak gelmektedir. Magnezyum, normal şeker ve kolesterol seviyelerini koruyan üç ana unsurdan biri olduğundan, magnezyum zayıflatır mısorusuna evet diyebiliriz. Zira metabolizmayı hızlandırmak, ekstra kilolarla mücadelede bize yardımcı olur. Buna ek olarak, doğru krom ve çinko seviyesi de önemlidir. Bununla birlikte, kilo kaybı için, aşırı alınmamak şartıyla magnezyum ana yardımcı bileşendir. Magnezyum zayıflatır mı sorusunu soranların şu noktayı iyi bilmesi gerekiyor; magnezyum eksik ise, istediğiniz kadar spor yapın bir gram bile veremezsiniz. Çünkü meydana gelen birçok biyokimyasal süreçlerin yarısından fazlasını magnezyum direkt olarak etkilemektedir. Yani bir nevi mekanik bir sistemin elemanı olarak görev alır. Magnezyum kardiyovasküler sistemde ve tabi sinir sisteminde önemli bir rol oynamaktadır. Ek olarak beynin ve kasların çalışmasını desteklemektedir. Kemik ve dişlerin yapısında çok önemli bir elementtir. Bu element vücudu toksik bileşiklerden korumaktadır. Kilo verme olayındaki fonksiyonu ise şudur, magnezyum yağ hücrelerinin tahrip edilmesinden sorumludur. Ayrıca protein sentezi ve sindiriminde önemli bir rol oynar.

Magnezyum Eksik Bırakılmamalıdır

Vücudun doğru çalışması ve yağ yakması için gereken bileşenlerden biri magnezyumdur. Diyet programınızda magnezyum eksikliği olduğunda bu durum insülin seviyelerini olumsuz etkiler. Artık insülin sinyallerine cevap vermeyen kas dokusunun işleyişinde bozulma olur. Bu söz konusu olduğunda, glikoz yüklemesi yanlış çalışmaya başlar. Kas dokusuna girmek yerine çok fazla miktarda glikoz, yağ hücrelerinde depolanır. Bunun sonucunda ise fazla kilolardan kurtulamayız. Ama aşırı alınınca da bir çok hastalığa yol açar.

Magnezyum Kaynakları

Su çok iyi bir magnezyum kaynağıdır. Her 1 Litre su içinde 50 mil gram magnezyum vardır. 2L içtiğimizde ise 100 mg magnezyum alırız. Doğal gıdalardan bu bileşeni almak çok önemlidir. Mesela muz, elma ve portakal -bu elementin değerli bir kaynağıdır. Maydanoz, fasulye, havuç, brokoli ve salatada magnezyum bol bol bulunur. Badem, Antep fıstığı ve fındıkta da magnezyum bulunmaktadır.

3 thoughts on “Magnezyumla Zayıflamak Mümkün mü?

  1. Magnezyumla ilgili detaylar ve en çok nelerde olduğunu merak ediyordum. Suyun içinde ve sulu besinlerde bol miktarda var anlaşılan. Teşekkür ediyorum.

  2. Magnezyum zayıflatır mı, evet çünkü metabolizmayı hızlandırıyor. Ancak bende her gün kullanımda şişkinlik ve gaz yapıyor onu kişinin kendine özel ayarlaması lazım.

Yorumunuzu Bekliyorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: