Kulak Çınlaması Nedir?Neden Olur?Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kulak Çınlaması Nedir?

Kulak çınlaması çok sinir bozucu bir durumdur. Neden  olarak kesin bir açıklama yada tedavi yöntemi ne yazık ki bulunmamaktadır. Yaşam koşulları ile alakalı olarak kulak çınlaması yaşandığı bilinmekte olan nedenlerin başında gelmektedir.

Kulak çınlaması genellikle kulaklarımızda aşırı biriken kirden dolayı meydana gelebilmektedir. Çünkü bu kir fazla birikince kuka zarında tahrişlere neden olabilir ve bu da kulak çınlamasıolarak görülebilir. Kulak çınlamasının tıptaki adı TİNNİTUS tur. Uğultu veya su sesine benzer seslerin duyulması hissidir. Gerçekte olmayan bir sesin duyulması da denebilir. Bazen hafif bir ses bazen de çok yüksek şekilde duyulabilmektedir. Bazı kişilerde tek kulak genelde çınlama yaparken kimilerinde her iki kulakta duyulmaktadır.Uzun süre kulak çınlaması sorunu yaşayan kişilerin önlem almadığı takdirde işitme kaybına uğradıkları bilinmektedir.İlk olarak bilmemiz gereken kulak çınlamasının bir hastalık değil de bir hastalığın belirtisi olduğudur. Kesin bir tedavisi yada çözüm yolu yoktur. Sadece uygulanan bazı yöntemler ile aza indirilebilmektedir.

Kulak çınlaması tedavi yöntemleri nelerdir?

İşitme cihazları ,Ses maskeleme cihazları ,Özel ses makinaları,Konuşma terapistleri ,Anti depresanlar,Egzersizler,Spor,Meditasyon,Besin takviyeleri

Kulak çınlamasının nedenleri neler olabilir?

Kulak çınlaması gerçekten de insanın sinirini bozan bir rahatsızlıktır. Ve bir çok nedeni bulunmaktadır.

Depresyon ,mutsuzluk,yorgunluk, kaygı,stres,tansiyon ve uykusuzluk

Yukarıda saydıklarım da kulak çınlamasının nedenleri olarak bilinmektedir.Ayrıca kulaklarda aşırı kir ve enfeksiyonlarda kulak çınlamasınaneden olabilmektedir. Boyun fıtıkları , boyunda bulunan kas rahatsızlıkları,MENİERE ,B12 ve B1 vitamin eksikliği,çinko eksiklliği,aşırı derecede kafein,nikotin ve alkol kullanımı da kulak çınlamasının nedenlerindendir.

Kulak çınlaması yaşayan kişilerin bunu gözardı etmeyerek mutlaka ilk olarak kbb doktoruna görünmeleri gerekmektedir. Çünkü kulak çınlaması bir hastalığın sinyali olarak da tanımlanmaktadır.Eğer sizi rahatsız edici bir hal aldıysa gündelik aktivitelerinizi yapmakta zorlanıyor iseniz mutlaka doktora gitmelisiniz.  

2 thoughts on “Kulak Çınlaması Nedir?Neden Olur?Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Yorumunuzu Bekliyorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: