BiPudraSağlıkUncategorized

Kişniş Nedir? Kişnişin Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Kişniş Nedir?Faydaları Nelerdir?

Kişniş maydanozgiller ailesinden bir bitkidir. Yaklaşık 20 ile 60 cm yüksekliğinde yaprakları maydanoza benzeyen tüysüz bir bitkidir. Kinzi yada aşotu olarak da bilinmektedir.

Taze Kişniş

Kişniş yapraklarında bolca C vitamini,K vitamini ve protein bulunur. Bunların haricinde az da olsa kalsiyum,fosfor ,tiamin, potasyum ve karoten de bulunur.

Kişniş yaprakları salata ve çorbalarda kullanılır. Yemeklere güzel tat ve koku vermesi için tercih edilmektedir.

Kişniş tohumu köri yapımında kullanılır. Çorbalara konur. Balık ve et yemeklerine çok yakışır. Çay olarak kullanılır. Kişniş çayı nasıl yapılır?Bir tatlı kaşığı Kişniş tohumu ezilerek bir bardak kaynatılmış suya konur ve 5dakika kadar dinlendikten sonra .

Kişniş Tohumu

Ayrıca taze Kişnişi haşladıktan sonra yoğurt karıştırarak yiyebilirsiniz.Özellikle sarmısaklı yoğurt ile çok güzel oluyor ve bağırsak düzenleyici toksin atıcı olarak etkisini göreceksiniz.

Kişnişin Faydaları Nelerdir?

-Cilt iltihaplarına iyi gelir. –Kişnişte bulunan bazı bileşenler sayesinde vücutta biriken fazla su rahatça atılır. -Şişlik durumlarını giderir. -Kusmayı ve mide bulantısını önler. -Kolesterolü düşürmeye yardımcıdır. -Kalp krizi riskini azaltır. -Kalp sağlığına etkisi çok büyüktür.

Taze kişniş

İçerdiği antioksidanlar sayesinde kalbin daha düzenli çalışmasına yardımcı olur. –Kişniş kullanımı sayesinde hipertansiyon rahatsızlığı olanların kan basıncını azaltarak düzene koyar. -Damarlarda gerginliği düzenler. -Enfeksiyonlarla savaş halindedir. -Özellikle mantar,maya enfeksiyonlarında ve bakteri oluşumunu önlemekte yardımcıdır. -Yapılan araştırmalar sonucunda kişnişin kanserli hücrelerin ölümüne yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. -Bağışıklık sistemini güçlendirir. -Hazımsızlık durumlarında faydalıdır.Sindirime yardımcı olur. -Kansızlığa iyi gelir. –Kişnişte bulunan Demir sayesinde vücutta enerji sağlar. -Göz sağlığı açısından çok önemlidir. -Stresi azaltmaya yardımcı olan bir bitkidir. -B vitamini açısından zengin olan kişnişin zihin gelişimine ve sağlığına faydalı olduğu bilinmektedir. -Vücutta biriken toksinleri ve zararlı maddelerin atılmasını sağlar. –Kişniş tohumları anti-bakteriyel özelliklerinden dolayı tifo,dizanteri ,kolera gibi hastalıkların oluşumunu engellediği bilinir.

-Karaciğer sağlığı açısından önemlidir. -Mide rahatsızlıklarına etkilidir. -Adet düzensizliklerine karşı kullanılır. -Gaz sancılarına iyi gelir. -Romatizmaya iyi gelir. -İdrar yolu enfeksiyonlarından korur.

Kişniş yağı diş ağrısı ,baş ağrısı, eklem ağrılarına iyi gelir. –Kişniş yağı kadın ve erkeklerde libido bozukluğu tedavisinde etkilidir. –Kişniş yağı iştah açar. Kilo almaya yardımcıdır. KİŞNİŞ YAĞI KULLANILACAĞI ZAMAN KESİNLİKLE SULANDIRILARAK KULLANILMALIDIR.

Kişnişin Zararları Nelerdir?

Kişnişin bilinen çok gazla zararlı bir etkisi bulunmamaktadır. Genelde yemeklerin içinde az miktarda kullanıldığı İÇİN zararlı bir etkisi bulunmamaktadır. Cildinizle direk teması halinde iltihaplanmaya yada ciltte tahrişlere sebebiyet verebilmektedir. Aşırı kullanımı sonucunda ishale sebep olabilir.

HAMİLE VE EMZİREN ANNELERİN DOKTOR KONTROLÜNDE KULLANMASI GEREKMEKTEDİR.HERHANGİ BİR ALERJİNİZ VAR İSE DOKTOR KONTROLÜNDE KULLANMALISINIZ.DİYABET HASTALARININ KİŞNİŞ KULLANIMI DOKTOR TARAFINDAN GÖZLEMLENEREK YAPILMALIDIR.HERHANGİ BİR İLAÇ KULLANIYOR İSENİZ DOKTORUNUZA DANIŞMADAN KİŞNİŞ KULLANMAYINIZ.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Bekliyorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı
Kapalı