Kış Aylarında Gripten Korunma Yolları

Kış Aylarında Gripten Korunma Yolları Nelerdir?

Kış aylarının gelmesiyle beraber pek çok hastalık da nüfuz etmeye başladı. Özellikle kış aylarında artan grip vakaları pek çok kronik rahatsızlığı da beraberinde getiriyor. Sürekli olarak grip olmak sıkıcı bir durum olabilir.

Bu nedenle kış aylarında gripten korunabilmek için bir dizi tedbir almanız gerekiyor. Bu yazıda kış aylarında gripten korunmak için öneriler verdik. Herkese keyifli okumalar dileriz..

Havalandırma

Odanızı bol bol havalandırın

İyi havalandırılan bir yerde grip olmanız zordur. Bu nedenle gribe hep havalandırması çok kötü olan yerlerden yakalanırız. Otobüs, ofis okul gibi ortamlar havalandırması yetersiz olan bölgeler olduğundan gribe yakalanmaya daha elverişli ortamlardır. Gribe yakalanmak istemiyorsanız oturduğunuz yeri mutlaka havalandırmanız gerekiyor.

Ayrıca havasız bölgelerde uzun süre kalmamanız da gribe yakalanmamak için dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli kural.

Aşı Olmak

Aşı olmak

Gribin ufak bir rahatsızlık olduğu ve aşıya gerek olmadığını aklınızdan çıkarın. Grip zamanla kronikleşebilen bir hastalıktır ve zamanla kronik akciğer hastalıklarının da önünü açar bu gibi hastalıklara yakalanmak istemiyorsanız aşı olmanız iyi bir seçenek olabilir. Grip her sene farklı bir virüs ile karşımıza çıkabildiğinden her sene yeni bir aşı olmak iyi bir seçimdir.

Temizlik

Temizlik yapın

Oturduğunuz evden kullandığınız ofise kadar tüm ortamların temiz olması gripten kurtulmak içn dikkat etmeniz kurallardan biridir. Temiz olmayan her bölgede çok kolay bir şekilde grip gelişebilir. Bu nedenle kendi öz temizliğinizde dahil olmak üzere oturduğunuz yaşadığınız bölgelerin temiz yerler olduğuna dikkat etmelisiniz. Günde bir defa duş almalı en az 4-5 defa el yüz temizliği yapmalısınız. Temizlik ile gribin önüne geçebilirsiniz.

Maske Kullanmak

Maske kullanın

Ülkemizde pek yaygın bir gelenek olmasa da İstanbul, Ankara ,İzmir gibi büyük metropollerde oturuyorsanız, maske kullanmak şarttır. Maske sayesinde gribe yakalanma oranınız yarıdan fazla azalmaktadır. Toplu taşım araçlarını sık sık kullanıyorsanız mutlaka maske kullanmaya özen gösteriniz.Belki biraz ilginç ya da değişik bir görünüme yol açıyor olabilir maskeler ancak grip olup hastalanmaktansa değişik görünmek daha iyidir.

Düzenli Beslenme

Düzenli ve dengeli beslenin

Protein ve karbonhidrat açısından fakir bir beslenme tüm hastalıklara davetiye açar. Düzenli beslenmek, hastalıklardan korunmak için yapmanız gereken önemli şeylerden biridir. Günlük beslenmeniz de en az %30 protein %50-55 karbonhidrat ve %10-15 yağ olmalıdır. Sağlıklı bireyler olabilmek için sağlıklı ve düzenli beslenme en önemli kural unutmayalım.

Vitamin Alın

Vitamin alın

Meyve sebzelerden yeterli derecede vitamin alamıyorsanız vitamin takviyesi kullanabilirsiniz. Piyasada etkili ve kaliteli vitamin markalarını tercih edebilir ve en az 100 mg C vitamini almalısınız.

Yürüyüş Yapın

Yürüyüş yapın

Günde en az 30 ile 60 dakika arası yürüyüş yapmak sağlıklı olmak için şarttır. Her gün yapılan 60 dakikalık yürüyüş gribe yakalanma ihtimalinizi büyük oranda azaltır.

Yorumunuzu Bekliyorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.