AlışverişBiPudraBipudra Tanıtım

Kenevir Kumaş Fiyatları, Özellikleri ve Kullanım Alanları Nedir?

Kenevir Kumaş Fiyatları, Özellikleri ve Kullanım Alanları Nedir?

Kenevirin lif olarak kullanıldığı çok uzun bir geçmişi vardır. Aslında binlerce yıldır ve hemen hemen her kıtada yetiştirilmektedir. Giysilerde, iplerde ve deniz taşıtı üretiminde kullanılmıştır. Bazı söylentilere göre “kanvas” kelimesinin “esrar” dan türetildiği de söylenmektedir. Mısır’da 10.000 yıl önce mumyalanan kralların bile vücutları kenevir bezi ile sarılmıştır. Buradan ne kadar eski ve köklü bir geçmişe sahip olduğunu anlayabiliyoruz. Kenevir kumaş nedir?, Özellikleri nelerdir?, Üretim yöntemleri ve kullanım alanları nasıldır? hep beraber inceleyelim.

Kenevir Kumaş Lifi Özellikleri Nelerdir?

Kenevir bir tür “sak lifi” dir. Yani keten, jüt ve ısırgan otu gibi bitkilerin saplarından elde edilen doğal lif türlerinden biridir. Kumaş sizi kışın sıcak, yazın serin tutabilecek kimyasal özelliklere sahiptir. Hatta UV ışınlarına karşı koruma gibi çeşitli doğal avantajları vardır.

Saf kenevirden üretilen kumaş, doku bakımından keten kumaşa benzemektedir. Kenevirin dayanıklılığını artırmak için pamuk veya bambu karışımı kumaşlar oluşturmak için diğer doğal liflerle de harmanlanabilir.

  • Peki neden bu küçük yeşil yapraklı bitki bu kadar önemli?
  • Diğer doğal lif çeşitlerinden farkı nedir?
  • Kenevir kumaşını sürdürülebilir bir seçenek yapan etken nedir?

Yoğun hızda büyüyen bir bitki çeşidi olan kenevir, rakip bitkilerle karşılaştırıldığında oldukça avantajlıdır. Kenevir ayrıca zararlıları (böcek vb.) doğal olarak azaltır. Bu nedenle genellikle böcek ilacına ihtiyaç duyulmaz. İlginç bir şekilde topraktan aldığı besin maddelerinin %80’ini toprağa geri verir.

Pamuk bitkisine göre çok daha az suya ihtiyaç duyar. Pamuk bitkisi yetiştiriciliğinde kenevire göre %40 daha fazla sulama yapılır. Ayrıca temizleme işlemleri de hesaba katılırsa, pamuk yetiştirmek, kenevir yetiştirmeye oranla %60’a yakın daha fazla su gerektirir.

Kenevir bitkisi işlenmek için nispeten daha az miktarda arazi gerektirir. Bu, hektar başına pamuktan iki kat fazla verimli olduğu anlamına gelmektedir.

Doğal kumaşlar hakkında detaylı bilgi almak için, “Doğal ve Sağlıklı Kumaş Çeşitleri Nelerdir?

Kenevir Kumaş Üreticileri ve Fiyatları

Kenevir kumaş üreticileri yoğun olarak Doğu Asya ülkelerinde yer almaktadır. Bunlar arasında en büyük kenevir kumaş ihracatçısı ülkeler; Çin ve Bangladeş’tir. Türkiye’de de kenevir lifi üretimi oldukça yaygındır. Ancak temel üretim çıktıları Avrupa başta olmak üzere ihraç edilmektedir. Yurtiçi kenevir kumaş üreticileri Bursa ve İstanbul ilinde yer alan fabrikalarda şekillenir. Anadolu’da üretilen kenevir lifleri Bursa, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Sakarya, İzmir, Kahramanmaraş, Gaziantep, Denizli vb. tekstil sanayisi gelişmiş bölgelerde kumaş haline getirilir.

Kenevir Kumaş Kullanım Alanları Nelerdir?

Üretimi tamamlanan kenevir kumaşlar; t-shirt, pantolon, gömlek, elbise, çanta, maske, valiz vb. ürünlerin imalatında kullanılır. Keten kumaş ile üretilen ürünlere benzer özelliklerdeki bu tekstil ürünleri dayanıklı ve sağlıklıdır. Kenevir lifleri uzun ve dayanıklı olduğu için; çuval, halat, ağ üretimi fabrikalarında da yerini almaktadır. Bunların yanında ilaç sanayi, kağıt üretimi, yenilenebilir yakıt enerjisi, otomotiv ve kozmetik maddelerin üretiminde kullanılmaktadır.

Mutlaka Organik Kenevir Kumaş Satın Al!

Kenevir bazı zamanlarda doğaya zararlı olabilmektedir. Birçok çiftçi tarlalarında hala çevreye zarar veren gübre kullanmaktadır. Kenevir kumaş satın almak istiyorsanız, organik olduğundan emin olun. Satın almayı düşündüğünüz markayı iyice inceleyin. Kenevir liflerini nereden temin ettiklerini sormanız doğayı önemseme adına yararlı bir hamle olacaktır. Kenevir kumaş vb. dokuma kumaş çeşitleri hakkında fiyat bilgisi edinmek veya satın almak için, “Dokuma Kenevir Kumaş Fiyatları”

Etiketler

İlgili Makaleler

Kapalı
Kapalı