Karahindiba Otunun Faydaları ve Zararları Karahindiba Çayı Nasıl Yapılır?

Karahindiba Otu-Faydaları ve Zararları Nelerdir?Karahindiba Çayı Nasıl Yapılır?

Karahindiba Otu Nedir?

Karahindiba otu

Karahindiba otu genellikle Nisan ve Mayıs aylarında yetişen  papatyagiller ailesinin bir sarı çiçekleri olan  üyesidir.Halk arasında çıtlık ,arslandişi,radika,katagan ve güneyik olarak da bilinmektedir. Karahindiba otu tam bir şifa deposudur. Karahindiba otunun içeriğinde A,B,C ve D vitaminleri bakımından çok zengindir.

Karahindiba otunun yaraları nelerdir?

Karaciğer hastalarına özellikle önerilmektedir. Prostat kanseri ve göğüs kanseri oluşumunu azaltmak için çok önemli bir etken sağlamaktadır. Ateş düşürücü etkiye sahiptir. Halsizliğe ve safra kesesi rahatsızlığına iyi gelir. Romatizma hastalığında düzenli kullanımı ile ağrıları azaltır. Kırışıklıkların oluşumunu azaltır. Egzama gibi cilt rahatsızlıklarında tedavi edici özelliğe sahiptir. Vücutta direnç artışına yardımcı olur kuvvet kazandırır.

Karahindiba otu

Mide rahatsızlıklarında etkilidir. Karahindiba otunun köklerinin iştah açıcı özelliği vardır. Kilo almak isteyenlere çayı önerilir. Çiçekleri güçlü bir antioksidan görevi sağlamaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Sindirim sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olur. Bağırsakları yumuşatır ve hazmı kolaylaştırır. Gaz sancısını ve kabızlığı giderir. İdrar söktürür. Ergenlik döneminde oluşan sivilce riskini azaltabilir. Karahindiba otunun suyu saçlara kuvvet ve parlaklık kazandırır. Düzenli kullanımı ile saç dökülmeleri azalır. Karahindiba otununda her besin yada bitkide olduğu gibi fazla tüketimi önerilmemektedir.Eğer herhangi bir allerjiniz yada rahatsızlığınız var ise kullanmadan önce ilk olarak doktorunuza danışınız.Hamile ve emziren annelerin kullanımı önerilmemektedir. Doktor kontrolünde kullanılmalıdır.Alerji rahatsızlığına karşın yine doktor tavsiyesi ile tüketilmelidir.Karahindiba otunun kökleri ve yaprakları genellikle apseler, kadın hastalıkları ve üriner rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Karahindiba çayı tarifi

1 bardak kavrulmuş karahindiba otu kökü

Biraz karanfil,rezene ,zencefil kökü ,tarçın ve bir çay kaşığı karabiberi bir tencerede yada tavada yaklaşık 1 dakika kadar kavurun.

Bu hazırlanan karışımdan her içiminiz için bir yemek kaşığını 1 bardak kaynatılmış suya ilave edin.

Ve demlenmesi için 10 dakika kadar beklettikten sonra içebilirsiniz.

Karahindiba çayı

3 thoughts on “Karahindiba Otunun Faydaları ve Zararları Karahindiba Çayı Nasıl Yapılır?

Yorumunuzu Bekliyorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: