Kanser Hastası Psikolojisi Nasıl Olur?


Kanser hastalarının sayısı oldukça fazladır. Pek çoğumuzun yakın çevresinde de kanser hastası olduğunu düşünecek olursak, kanser hastası psikolojisi ile ilgili bilgilere hepimizin sahip olması gerektiğini anlamamız çok da zor olmayacaktır.
Bu yazımızda sizlere, kanser hastasının psikolojisinden söz etmeye çalışacak ve kanser hastası yakınlarınızı anlamanızı olanaklı hale getirmeyi amaçlayacağız…
Her şeyin öncesinde, kanser denildiğinde, sizin aklınıza neler geldiğini bir düşünelim… Kanser demek, cerrahi müdahale demek, bu da, kişinin vücudunda ve dış görüntüsünde bazı değişiklikler olacağını ifade etmektedir. Bunun dışında, cerrahi müdahale demek, kişinin iç dünyasında da değişimlere neden olur.
Örneğin, kanser hastası olması nedeni ile dili alınan bir kişi, ya da dili alınmasa dahi, müdahaleler edilen bir kişi, bizler gibi yemek yiyemez, hatta konuşamaz. Diyelim ki tüm bunlar kabul edildi hasta tarafından. Ancak iş cerrahi müdahale ile bitmez.
Sonrasında radyoterapi ve kemoterapi uygulamaları gerçekleştirilir. Radyoterapide de dış görünüş değişimleri oluşur, örneğin, uygulamanın gerçekleştiği bölgede yanıklar meydana gelir. Eğer ağız bölgesine uygulanıyorsa, tükürük bezlerinin çalışmamasına neden olabilir, bu durumda kişi su içmezse ağız içi sürekli kuru bir hal alır…
Peki ya kemoterapi? Sadece ilaç tedavisi olduğunu düşünebilirsiniz ama saç dökülmesine neden olur. Kemoterapi alan hasta, mide bulantısı yaşar, kan değerlerinde bir takım değişiklikler olur, her türlü enfeksiyona karşı açıktır… Ama bunların hepsi bir süreçtir. Bir süre sonra hasta günlük yaşantısına döner…
Döner ama bizim toplumumuzda şöyle bir önyargı var: kanser hastası mutlaka ölür… Oysa kanser hastası olup da 20 – 30 sene daha yaşayan insanlar bulunmaktadır. Kimse bunları düşünmez. Şimdi bizler kanser denildiğinde bunları hatırlıyoruz. Peki ya bir kişiye kanser teşhisi konulup da, doktoru bunu onun yüzüne söylediğindeki kanser hastası psikolojisi?
Kanser hastası psikolojisi, kendisine teşhisin konulmasının sonrasında, kendisini korku ile göstermektedir. Biraz önce saydığımız ve içimizden

hemen hemen herkesin bildiği şeyleri bilen kanser hastası, beklediğinden daha önce öleceği düşüncesi ile korkmakta, durumunu da yakınları ile konuşmakta zorlanmaktadır.
İster istemez psikiyatrik sorunlar bu dönemde baş gösterecektir. Hele bir de kanser teşhisi konulan kişi genç ise, durum çok daha kötü bir hal alabilmektedir.
Korku aşamasından sonra, kanserli hasta, yaşadığı durumun nedenlerini düşünmeye başlar. Örneğin alkol tüketimi gerçekleştiren bir kişi ağız kanseri olmuş ise, bu durumdan kendisini sorumlu tutar; vicdan azabı hisseder, bu da onun kanser hastası psikolojisini oldukça olumsuz şekilde etkilemektedir.
Tüm bu etkenler, kanser hastasının psikolojisini depresyon aşamasına getirebilir. Hasta, tedavileri reddedebilir, çünkü bazı zamanlar tedavilerden korkabilir. Örneğin MR makinesinin içine girmek, onun agarofobisini geliştirebilir, hasta makine içerisine girmek istemez. Ancak MR sadece bu yöntemle çekilebileceğinden reddetme aşamasına gelebilir.
Çok ileri depresyon durumları ve katlanamama hallerinde kanser hastasının, hastalığının seyri de kötü gidiyorsa, intihar riskinin çok yüksek olduğunu belirtmeden geçmemeliyiz.
Peki, kanser hastasının psikolojisi nasıl diğerlerinden ayrılabilir? Kanserli hastaların kimileri tedavi sürecini olumlu şekilde kabul eder ve doktorları ile uyumlu bir şekilde süreci ilerletir. Kimi kanser hastaları savaşmayı seçmektedirler. Bir de hastalıklarını kabul etmeyip, inkâr yolunu seçenler vardır. Kanser hastaları, eğer savaşçı, ya da inkârcı iseler, bu kişilerin hastalıklarının tekrar etme oranının, tedavisini uysal şekilde sürdürenlere oranla daha düşük olduğunun belirlenmesi sevindirici bir durumdur.
Kanser hastası kişilerin, bulundukları bölgelerde, kendileri ile aynı durumda olan kişilerle grup terapisi uygulamaları oldukça yararlı olacaktır. Bu terapilerde hastalar, durumları ile ilgili yanlış bildiklerini düzeltirler ve bunun yanında, yalnız olmadıklarını da bilirler. Terapilerde herkes birbirinden güç almaktadır.

Toplumumuzda, doktorların, kanser teşhisini hastanın yüzüne karşı söylemesi kötü olarak düşünülmektedir.
Ancak, aslında bu durum, kanser hastası için daha yararlıdır. Şöyle düşünün, faranjit teşhisi yüzünüze söylendiğinde kızmıyorsunuz da, kanser teşhisi söylendiğinde neden kızıyorsunuz? Hasta sonuç itibari ile durumunu öğrenecek ve kendisi ile ilgili kararları çevresindekilerin verdiğini bildiğinde, kendisini çok daha kötü hissedecektir. Bu nedenle, hasta – doktor iletişiminin kurulması çok önemlidir…

Yorumunuzu Bekliyorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.