KALP YETMEZLİĞİ NEDİR?NEDENLERİ BELİRTİSİ VE TEDAVİSİ


KALP YETMEZLİĞİ NEDİR?

Kalp yetmezliği

Kalp vücutta kan pompalayan, hayati önemi olan bir organdır. Kanın kalpten vücuda doğru yeterince gönderilememesi ve kalbin kanı yeterli miktarda gönderebilmek için çok çalışması sonucu meydana gelen hastalığa kalp yetmezliği denir. Ülkemizde sık görülen bir hastalıktır. Nedenleri arasında, genetik yatkınlık,sedanter(hareketsiz yaşam),beslenme bozukluğu arterioskleroz(damar sertleşmesi), konjenital kalp hastalıkları,damar hastalıkları,metabolik hastalıklar sayılabilir. Kalp yetmezliği  tablosunda bireyler günlük aktivitelerini tam olarak yerine getiremez. Hareketler,beslenme ve günlük aktiviteler çabuk yorulmadan dolayı kısıtlıdır. Kalp yetmezliği kalbin odacıklarından olan ventriküllerin çok çalışması ve bunun sonucunda genişleyerek bireyi zorlaması sonucu oluşur. Kalp kası genişleyebilen esnek bir yapıya sahip olduğundan dolayı çok aşırı çalışma gösterdiğinde kan hacmi ve pompalama gücü de artacağından bireyde olumsuz belirtiler ortaya çıkarır.

                                                                                                                                                                                                                KALP YETMEZLİĞİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kalp yetmezliği akut ve kronik olarak ikiye ayrılır. Akut kalp yetmezliğinde belirtiler aniden ortaya çıkar. Kronik kalp yetmezliği uzun süre belirti vermeyebilir. Hayatın ilerleyen dönemlerinde yaş ve dirence bağlı olarak ortaya çıkabilir. Genel olarak kalp yetmezliği belirtileri arasında:

  1. Nefes darlığı
  2. Halsizlik
  3. Çabuk yorulma
  4. Nabız hızında artış
  5. Solunumda artış
  6. Efor gerektiren aktiviteleri yapamama veya kısıtlı yapma
  7. Göğüs ağrısı
  8. Çarpıntı
  9. Hipertansiyon

Sayılabilir. Bu belirtiler uzun süredir var ise kronikleşmiş bir kalp hastalığı olabilir ancak alanında uzman bir kardiyoloji doktoruna muayene olarak bu durumla ilgili bilgi alınabilir. Onun dışında çevreden duyulan her şeyi uygulamamak gerekir.

                                                 KALP YETMEZLİĞİ TEDAVİSİ

Kalp yetmezliği tedavisi kalp kasının yıpranmışlığına bağlı olarak uzun sürebilir. Hekim önerisi doğrultusunda ilaç tedavisi ve diyet tedavisi başlanır. Ancak bu ilaç ve diyet tedavisi kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Herkes içinaynı ilaç, aynı diyet uygulanmaz. Bireylerin kan tetkikleri, kalp tetkikleri tedaviye yön verir. Kalp yetmezliği belirtileri ilaç tedavisi ile kontrol altına alınır ve birey rahatlar. Günlük aktivitelerine geri dönebilir. Tüm bunların yanı sıra rutin kontrollere gidilmeli, değişen her durum için birey kendini nasıl hissediyor ise doktorunu da mutlaka bilgilendirmelidir. Sağlıklı günler dileriz.

3 yorum

Yorumunuzu Bekliyorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.