Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir? Kadınlarda Kalp Krizi Belirtileri

KALP KRİZİ BELİRTİLERİ

Kalp krizi Belirtileri

Kalp krizi acil müdahale gerektiren ölümcül bir durumdur.  Siz veya yakınlarınız böyle bir durumla karşılaştığında hemen 112 acil servisi aramanız gerekiyor.  Kalp krizi belirtilerierkekler ve kadınlar için farklıdır, fakat aşağıda belirteceğimiz işaretlerden herhangi birini görürseniz durumu ciddiye almanız gerekir.  Kalp krizinin ilk belirtisi göğüs ağrısı veya göğüste rahatsızlık hissetme, basınç hissetme, gerginlik, yanma gibi belirtilerdir, ikinci önemli belirti ortam sıcaklığı ne olursa olsun hastanın terlemesidir. Boyun çene omuz kol ve sırtta oluşan ağrılar mide bulantısı nefes darlığı baş dönmesi bayılma gibi belirtiler kalp krizi belirtileridir.

Dil Altı Nitrogliserin Hayat Kurtarabilir

Bu belirtiler ortaya çıktığında mümkünse dil altı hapı adı verilen nitrogliserin kullanmak hastaya zaman kazandırır, hastanın rahat bir şekilde oturtulması ve vücudunu sıkan elbiselerin gevşetilmesi gerekir eğer evde dil altı hapı yoksa ambulans gelinceye kadar Aspirin almak geçici bir çözüm olacaktır. Hastaya kalp masajı yapma konusunda eğitim almadıysanız bunu yapmamanız gerekir. Kalp masajı dakikada 120 kez göğüs kafesine kalbin hemen üstüne iki el üst üste ve iç içe gelecek şekilde birleştirilerek, baskı uygulamaktan ibarettir. Kalp durduğunda bu müdahaleyi yapmak ancak bu konuda eğitim almış biri tarafından yapılırsa, yararı görülebilir.

Kadınlarda kalp krizi belirtileri

Kadınlarda daha şiddetli göğüs ağrısı ile kendini gösteren kalp krizi nefes darlığı, çene ve sırtın üst kısmında şiddetli ağrı, karın bölgesinde baskı ve ağrı, baş dönmesi, aşırı yorgunluk ve halsizlik gibi belirtiler görülür.

Yine kadınlarda ani bilinç kaybı, ses veya dokunmaya tepki vermemek ,nefes alıp bir süre nefessiz kalmak en sık görülen belirtilerdendir. Kalp krizi ortaya çıktığında ilk müdahale çok önemlidir. Çünkü kalbimiz, kaslardan oluşmaktadır ve kan alamayan kaslar öldüğünde tekrar iyileşme mümkün değildir.

Kalp krizi esnasında kalp, kan pompalamayı kesebilir. Bu da vücuttaki tüm hücrelerin işlevsiz kalması demek olacaktır. Beynimiz kısa süre kan almadığında baş dönmesi ve bayılma baş gösterir. Kalbin durması, kişinin yaşı cinsi, atletik olmasıyla ilgili değildir. Ani kalp krizi herkes için her an ortaya çıkabilir. Bu da anormal kalp ritminden kaynaklanır.

2 yorum

  1. Kalp krizi geçirirken dil altı hapının insanın yanında bulunması büyük bir şans olurdu.

  2. Kalp krizi hakkında çok faydalı bilgiler. Bilinçli olmamız gereken bir durum 🙂

Yorumunuzu Bekliyorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.