BiPudraSağlık

Kalıtsal Hastalıklar Nelerdir?

Kalıtsal Hastalıklar Nelerdir?

İnsanların yaşam biçimleri beslenme alışkanlıkları sağlıksız ortamlarda yaşamaları hijyen koşullarına uymamaları kirli hava bulaşıcı hastalıklar kirli hava gibi kişisel ve çevresel faktörlerde kaynaklanan hastalıklar dışında bizlerin sağlığını tehdit eden kalıtımsal hastalıklar bizlere ailelerimizin bıraktığı miraslar olarak bilinirler.

Genetik faktörlerden kaynaklanan bu hastalıklar konusunda aile bireylerinin geçmişte yaşamış olduğu hastalıkların araştırılması ve bilinmesi çok önemlidir.

Aileden gelecek olan kalıtımsal hastalıkların oluşturabileceği risklere karşı önlemler alınmalı genetik faktörleri tetikleyecek olan yaşam ve beslenme alışkanlıkları sınırlandırılmalıdır.

Kalıtsal hastalıklar arasında en yaygın olan hastalıklar grubu arasında şeker hastalıkları guatr hastalığı çeşitli kan hastalıkları romatizmaya bağlı hastalıklar kemik erimesi sonucu yaşanacak olumsuzluklar yüksek tansiyon şikâyetleri akciğer meme prostat bağırsak ve kan kanserleri gelmektedir.

AIDS ve astım hastalığı renk körlüğü saç dökülmeleri de genetik hastalıklar arasındadır. Kalıtsal hastalıklar sadece anne ve babanın değil daha önce yaşamış olan kuşakların yaşamış olduğu (Babaanne, dede, teyze, amca, anneanne ve sizlerde büyük olan abla ve ağabeyler.)den oluşan yakın akrabalarında etkisi olacaktır.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Kapalı
Kapalı