İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır? Tedavi Süreci Nasıl İşliyor?

İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır? Tedavi Süreci Nasıl İşliyor?
İmplant tedavisi, diş noksanlığı durumunda uygulanan bir tedavi çeşididir, İmplant tedavisinde vida şeklinde ve titanyumdan yapılan bir malzeme diş kökü görevini görmektedir. Diş kökünün titanyumdan yapılmasının sebebi ise insan vücudunun titanyum maddesini çok daha kısa sürede ve daha kolay şekilde kabulleniyor olmasından kaynaklanmaktadır.
Bu konuda İmplant tedavisinin en büyük farkı diş eksikliğinin kısmen olması veya tamamen olması halinde İmplant tedavisinin uygulanabiliyor olmasıdır. Bu konuda çene kemiğine monte edilen İmplant dişler, belirli bir süre geçtikten sonra porselen diş eklenerek tamamlanmaktadır. Tedavi süreci hakkında merak edilenleri Ela Çabuk’a sorduk.

İmplant Tedavi Aşamaları Nelerdir?

İmplant tedavisine başlanmadan önce birtakım aşamalar geçilmelidir, söz konusu aşamalar ise şu şekildedir;
• Muayene Aşaması
• Cerrahi Aşama
Yukarıda belirtilen aşamalar İmplant tedavisinin iki önemli aşamasıdır.

Muayene Aşaması
İmplant tedavilerinde en önemli aşama muayene aşamasıdır, bu hususta muayene aşamasında tedavi süreci belirlenmektedir. Söz konusu aşamada diş hekimleri hastanın durumuna göre bir yol belirler ve bunu hasta ile paylaşır.
Cerrahi Aşama
Muayene aşamasından sonra cerrahi aşamada hasta için hazırlanan İmplant veya İmplantlar hastanın çene kemiğine yerleştirme suretiyle uygulanır. Cerrahi aşama esnasında hastaya lokal anestezi uygulanır ve İmplant aşaması başlar. Kemiğin üstündeki diş eti kaldırılır ve kemik içine hekim tarafından bir yuva hazırlanır, söz konusu yuvaya İmplant yerleştirildikten sonra yuva kapatılarak dikilir, İmplant işlemi işte bu kadar basittir. Bu konuda İmplant tedavisinin cerrahi müdahale süresi yaklaşık 20 25 dakika civarındadır.

İmplant Tedavisinde İyileşme Süreci

İmplant tedavisinde cerrahi müdahale uygulandıktan sonra, uygulanan İmplantın çene kemiği ile kaynaşmasını beklemek gerekmektedir. Söz konusu süre kişiden kişiye değişiklik gösterebildiği gibi ortalama 2 ile 6 ay arasında farklılık göstermektedir. Sürecin başlarında hasta kendini rahatsız hissedebilir ve ufak ağrılar duyabilir, ancak ortalama 1 aydan sonra hasta söz konusu İmplanta alışacaktır ve ağrı hissetmeyecektir. Tüm bu bilgilere ek olarak cerrahi aşamadan sonra ağız hijyenin çok daha önemli hal aldığını söylemek mümkündür, bu sebeple hastalar İmplant uygulandıktan sonra ağız hijyenlerine kesinlikle dikkat etmelidir.
İmplant Cerrahisi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
İmplant tedavisinin cerrahi aşamasından sonra dikkat edilmesi gereken kurallar, temelde diş çekiminden sonra dikkat edilmesi kurallar ile aynıdır. Ancak İmplant tedavisinde dikkat edilmesi gereken kurallar biraz daha uzun süreçli olabilmektedir.

Dikkat edilmesi gereken kurallar ise şöyledir;
• Hekim, buz uygulaması tavsiye ediyorsa 48 saat boyunca veya hekimin yönlendirmeleri doğrultusunda buz uygulaması yapılmadır. Buz uygulaması şişliğin kontrol altına alınabilmesi açısından önemlidir.
• Uyuşukluk geçene kadar katı gıdalar tüketilmemelidir, hasta bu süreçte sadece su içmelidir.
• Cerrahi işlemin ardından 1 gün boyunca sigara ve alkol kesinlikle tüketilmemelidir.
• Cerrahi işlemin ardından 1 gün boyunca dişler fırçalanmamalıdır.
• Cerrahi işlemin ardından 2-3 gün süresince fazla sıcak, gazlı ve baharatlı yiyecek-içecekler tüketilmemelidir.
• Cerrahi işlemin ardından duyulan ağrılar için aspirin gibi zararsız ağrı kesici ilaçlar tercih edilmelidir.
Yukarıda belirtilen kurallar İmplant tedavisi uygulanan hastaların kesinlikle dikkat etmesi gereken kurallardır. Bu hususta hastalar ortalama 7, 8 gün içerisinde dikişlerini aldırabilir. Söz konusu süre kişiden kişiye farklılık gösterse de ortalaması 7 veya 8 gündür

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.