SağlıkUncategorizedYaşam Tarzı

Hamilelikte Yapılabilecek Sporlar

Hamile Sporları

Spor yapmak her zaman her yaş gurubu için oldukça faydalı bir etkinliktir. Bu durum hamile bayanlar içinde aynıdır. Hamile kadınlar için spor yapmak hem annenin sağlığı için hem de bebeğin sağlığı için oldukça faydalıdır. Halk arasında hamile bayanların çok fazla hareket etmelerinin anne karnındaki bebek için iyi olmayacağını düşünürler ama bu düşünce tamamen yanlıştır.

Spor yapmak anne ve bebek için faydalıdır. Fakat nasıl spor yapmamız gerektiğini de öğrenmemiz gerekmektedir. Aksi takdirde bilinç sizce yapılan sporda bebeğe ve anneye zarar gelebilir. Bu tür bir risk almamak için spor yapmaya karar verdiğiniz zaman uzman birinden yardım alınmalıdır.

Hamilelikte Yapılabilecek Sporlar

Hamilelik süresi boyunca spor yapma yoğunluğu ve yapılacak olan sporun zorluk derecesi gebeliğin aylarına göre değişiklik göstermektedir. Hamileliğin ilk 3 ila 6 ayları arasında yapacağınız sporlar yüzme, pilates, yoga, yürüyüş gibi sporları yapa bilirsiniz.

Özelliklede yüzme sporu anne içinde oldukça faydalıdır. Çünkü hamilelikten dolayı vücut ağırlığı da artmaktadır. Vücut ağırlığının artması anne de bel ağrısına yol açmaktadır. Bu sebepten dolayı yüzmek suyun kaldırma kuvveti sayesinde annenin de bel ağrılarının giderilmesine büyük ölçüde yardımcı olmaktadır.

 

Hamilelik dönemi 6 ila 8’ci ayına ulaştığı zaman anne karnında büyümesi nedeniyle yüzme sporu yerine daha az hareketli olan pilates yapılabilir.

Bu arada hamileliğin bütün aylarında düzenli olarak haftada 3 kez 30 dakikalık yürüyüşler yapılmalıdır. Bu yürüyüşler anneyi yormayacak şekilde yapılmalıdır. Hamilelik süresi boyunca yapılan sporun anne ve bebeğe sağladığı faydalar şunlardır: Sırt ve bel ağrılarını en aza indirir. Dolaşımı ve sindirim sistemini düzenler. Gebelik diyabeti riskini önler ve doğum için gerekli olan kas kütlelerini çalıştırır.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Kapalı
Kapalı