BiPudraSağlıkUncategorized

Ham Balın Faydaları (Balkonak.com)

Ham Balın Faydaları 

Balkonak.com

Özellikle çiğ bal, antimikrobiyal ve antibakteriyeldir, antibiyotik özelliklere sahiptir ve size enerji verir.

Yeryüzünde çok fazla tıbbi yiyecek vardır ve çiğ bal bunlardan biridir. Sadece tıbbi değil, aynı zamanda tatlı ve lezzetlidir.

Çay ve tatlılarda tatlandırıcı olarak kullanılır, yoğurt üzerine serpilir. Bazı insanlar çok severek tüketir ,kaşıkla tadını çıkarırlar!

Bal nasıl yapılır?

Bal nedir?

Bal arılardan geliyor, ama nasıl yapıldı? Süreç etkileyici Arıların bal yapmak için ne yapması gerektiğini bilmeleri şaşırtıcı! Arılar nektarı çiçeklerden çıkardıklarında, onu bitkileri olarak da bilinen karınlarına saklarlar . Ürünlerinde nektar, pH ve kimyasal bileşimi ayarlamak için enzimleriyle karışır. Arı kovana döndüğünde, nektarı başka bir arı ile paylaşarak ağzına tükürür. İşlem petek içine konana kadar tekrar eder.

Ancak, bal peteğindeki bal, tanıdığınız ve sevdiğiniz kalın, çökmekte olan bal değildir. Suları sulanır, böylece arılar suyu buharlaştırmak için kanatlarını havalandırır.

Arı baldaki suyun çoğunu buharlaştırmak için çok çalıştıktan sonra, bal peteğini mühürlemek için midesinden bir sıvı kullanır.

Ve bu sayede bal hem havadan hem de sudan korunur, bu yüzden aylarca saklanabilir. Ve bu süreç balın nasıl yapıldığıdır! Oldukça çılgın, değil mi?

Ham Bal Nedir?

Markette bulduğunuz çiğ bal ile bal arasındaki fark nedir? Market raflarında gördüğünüz balların çoğu maya ve kristalleşmeyi gidermek ve raf ömrünü uzatmak için pastörize edilmiştir.

Pastörizasyon ayrıca balın rengini ve tadını iyileştirmeye yardımcı olur.

Ham Bal vitamin ve yarar açısından daha üstündür, çünkü pastörizasyon / ısı yoktur; Balın tüm tıbbi özellikleri hala sağlamdır.

Doğal Bal

Balın tıbbi özelliklerinden ve çiğ balın sağlığa yararlarından bahsedelim,peki bunlar nelerdir?

1. Ham Bal Antibakteriyel ve Antimikrobiyal özelliklere sahiptir.

Bu yüzden çiğ bal gıda olarak ilaç olarak kabul edilir. Bir gıda zararlı bakteri ve mikropları öldürebilirse,kesinlikle bu ilaç! E. coli ve salmonella gibi patojenlere , stafilokok ve streptokok gibi bakterilere karşı etkilidir – hatta antibiyotiğe dirençli türlerdendir.

Ham bal aynı zamanda yaranın iyileşmesini de hızlandırır ve yanma yaralarının, yatak yaralarının, ülserlerin tedavisine yardımcı olur.

Antibakteriyel ve antimikrobiyal özellikleri nedeniyle, çiğ bal, bir boğaz ağrısının rahatlamasında da etkilidir ve doğal bir öksürük ilacı olarak işlev görür . Her gün bir kaşık çiğ balın yenmesi bağışıklık sisteminiz için harikalar yaratacaktır!

2.Ham Bal Antioksidanları İçerir.

UC Davis’te yapılan bir çalışmada deneklere 29 gün boyunca 4 yemek kaşığı bal verildi. Diyetlerinde başka hiçbir şey değişmedi ve çalışmanın sonunda kan çalışması, katılımcıların vücutlarındaki antioksidan seviyelerinin balda bulunan polifenoller (bitki gıdalarında bulunan antioksidan bakımından zengin bileşikler) nedeniyle daha yüksek olduğunu kanıtladı. Bu önemlidir, çünkü vücutta çok fazla serbest radikal, hastalık ve hastalığa yol açabilecek oksidatif stres yaratır. Oksidatif stres serbest radikallerde antioksidanlarla karşılaştırıldığında bir dengesizlik olduğunda ortaya çıkar. Bu hücrelere ve DNA’ya zarar verebilir, bu yüzden hastalığa neden olabilir. Baldaki güçlü antioksidanlar ile daha sağlıklı bir vücuda sahip olmak için serbest radikallerle savaşabilirsiniz. Eski bir deyiş günde bir elma doktoru uzak tutar.

3. Ham Bal Enerji Verir.

Sporcuların büyük bir maçtan önce vücutlarını beslemek için kullandıkları spor jellerini düşünün. Çoğunlukla glikoz çünkü vücudun aktığı bu! Bal öncelikle fruktoz ve glikozdur, bu yüzden vücut için doğal bir enerji kaynağıdır. Bal, doğal karbonhidrat şekerleriyle birlikte , vücuda enerji sağlamak için kullanılan vitaminler, mineraller ve amino asitleri içeren besinler içerir . Enerjiyi artırmak veya atletik performansınızı arttırmak için mükemmel bir yol.

Ham Bal Kaynağı

Peki nerede çiğ bal bulabilirsiniz?

Balınızı tedarik etmeye gelince, en iyi seçenek kesinlikle çiğ yerel bal satın almaktır. Bunun nedeni, arıların nektarı aldığı çiçeklerin bölgenizde yerel olması, böylelikle mevsimsel alerjilere yardımcı olması ve bölgenizdeki bakteri ve virüslere olan bağışıklığınızı arttırmasıdır.

Artık bal ürünlerinin tıbbi özelliklerini öğrendiğinize ve ne tür bal satın alacağınızı bildiğinize göre ne yapmalısınız?

Ham balın en iyi yanı, onu birçok yönden kullanabilmenizdir. Lezzet o kadar iyidir ki günlük menünüze kolayca ekleyebilirsiniz.

Sabahları çayınıza ekleyebilir veya sabah tatlı ihtiyacınız için kullanabilirsiniz.

Öğle yemeğinde, bir salata sosu ile karıştırın. 

Akşam yemeğinde tatlı ve çökmekte olan bir garnitür için ballı kavrulmuş havuç yapabilirsiniz!

Bal her zaman tatlı bir preparasyonda kullanılmak zorunda değildir. Baharatları dengelemek veya yüz maskesi olarak kullanmak için bile geçerlidir. Mutfağınızda bir kavanoz çiğ bal bulundurmak, hayatınıza daha fazla tatlılık ve lezzet katacak ve aynı zamanda sağlıklı kalmanıza yardımcı olacaktır!

Organik Ham Bal İçin Balkonak sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Balkonak.com
Etiketler

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Ham bal dogal hiçbir gıda takviyesi verilmeden arıların emeği ile ortaya cikan bir ürün bizim köyde bayağı arıcı var şüphe duymadan alıyoruz

Yorumunuzu Bekliyorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı
Kapalı
%d