BiPudraSağlıkUncategorized

HAFIZAYI GÜÇLENDİREN BAZI BESİN MADDELERİ

HAFIZAYI GÜÇLENDİREN BAZI BESİN MADDELERİ

   Güçlü bir hafıza, unutkanlık, hatırlamak, kaygılı olmak durumunu azaltmak için sağlıklı beslenmek önemlidir. B vitamini, omega -3 ve folik asit açısından zengin bir beslenme çeşidi ile hafıza güçlendirilebilir.

Hafizayı güçlendiren besinler

Hafızayı Güçlendiren Besinler Nelerdir?

YUMURTA: kaliteli protein içerir. Folik asit, magnezyum, çinko ve çeşitli vitamin, mineral içeriği ile güçlü bir hafıza için tüketilmelidir.

  BALIK: omega-3 açısından zengin olan balık, haftada en az 2 kere tüketilmelidir. Sardalya, somon, ton balığı hafıza güçlendirmek için önemli ve mutlaka tüketilmesi gereken balık türleridir. Daha çok kızartma olarak değil de, ızgara ya da buğulama yöntemleri tercih edilmelidir.

 YOĞURT: B vitamini açısından oldukça zengin bir probiyotiktir. Bağışıklık sistemini korur, beynin sağlıklı çalışmasını destekler. Günde en az bir kâse yoğurt ya da ayran tüketmek te güçlü bir bağışıklık sistemi ve güçlü bir hafıza için gereklidir.

BADEM: B vitamini, folik asit ve mineraller açısından zengindir. Gün içerisinde kahvaltıda veya ara öğünlerde yaklaşık 10 adet tüketmek hafızayı güçlendirmede etkili olacaktır.

YEŞİL ÇAY: Flavonoidler ve folifenoller içerdiği için hafızanın gelişmesini ve güçlenmesini sağlar. Hafızayı olumsuz olarak etkileyen bazı enzimlerinde azalmasında etkisi fazladır. Alzheimer hastalığında da hafıza güçlendirici etkisi bulunmaktadır.

Hafızayı güçlendiren besinler


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Yeşil çay dışındakileri genelde sürekli tüketiyorum. Hafızamın güçlü olması ondan demek ki 🙂

Yorumunuzu Bekliyorum

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Kapalı
Kapalı