Glikozamin Nedir? Selpiar Glikozamin Gıda Takviyesi

Glikozamin vücudun doğal moleküllerinden biridir.  Eklem sağlığı açısından son derece önemlidir. Özellikle ilerlemiş yaşlarda oluşan kemik ve eklem ağrıları Glikozamin takviyesi ile en aza indirilir.  Bunun yanı sıra Glikozamin aynı zamanda inflamatuar özelliği taşıyan bir ürün olması açısından kemik ve eklem ağrılarını azaltır.  Özellikle operasyon sonrası iyileşme sürecini hızlandırır. Göz sağlığı ve görme üzerinde de önemli etkisi vardır.

Glikozamin Vücuda Ne Sağlar?

Glikozamin doğal sentez özelliği bulunan bir moleküldür.  Amino şeker grubunun bir üyesidir. Vücudun temel ihtiyaçlarından olan Glikozamin eklemler üzerinde ve kıkırdak onarımında çok etkilidir.  Özellikle kabuklu deniz hayvanlarında bulunur.  Bitkisel olarak ise Frenk üzümünde oldukça fazladır.  Gıda takviyesi olarak üretilen Glikozamin özellikle eklem ve inflamatuar hastalıklarında çok etkilidir.

Glikozaminin Etkili Olduğu Hastalıklar

Glikozamin takviyesi birçok hastalıklar da etkilidir. Selpiar Glikozamin sadece bir gıda takviyesidir. Hastalıkların iyileştirilmesi için kullanılan bir ilaç değildir. Sadece ağrıları azaltmaya yardımcı bir takviye özelliği vardır. Özellikle ilerleyen yaşlarda oluşan kireçlenme yani Osteoartrit,  eklem hastalıkları,  romatizmal hastalıklar da yardımcı olarak destek rolü oynar.  Özellikle eklem hastalıklarında oral olarak alınan Glikozamin kullanımı tedaviyi içeriden desteklemeyi gerçekleştirir.  Eklemleri koruyucu ve destekleyici özelliği de vardır.  Aynı zamanda eklemlerde bulunan kıkırdak ve sinovyal sıvı takviyesini sağlama özelliği vardır.  Kıkırdağın parçalanmasını önler ve eklem dokusunu korur.

Glikozaminin Kullanıldığı Diğer Hastalıklar Nelerdir?

Glikozamin eklem hastalıklarının tedavisine desteğin  yanı sıra;

  • Sistit
  • Huzursuz bağırsak sendromu
  • Multiple skleroz
  • Glokom
  • Temporomandibular eklem hastalıkları

Glikozamin Formu Nasıl Tüketilmelidir?

Glikozamin gıda takviyesi olarak Glikozamin Sülfat ve Glikozamin kondroitin sülfat ile farklı formlarda satılır.  Glikozamin kondroitin bir arada çok daha emilimi arttırıcı özelliği bulunur.    Piyasada bulunan Glikozamin formları;

  • Glikozamin sülfat
  • Glikozamin hidroklorür
  • N- asetil Glukozamin

Glikozamin Sülfat

Glikozamin sülfat insan vücudunun ürettiği bir moleküldür.  İlerleyen yaşlarda Glikozamin sülfat eksikliği oluşur ve eklemler arasındaki sıvı parçalanır.  Glikozamin sıvı ve kıkırdak onarıcı etkisi bulunur.  Kabuklu hayvan deniz hayvanlarında bulunan Glikozamin daha çok karides, yengeç, ıstakoz gibi deniz canlılarından elde edilir.

Glikozamin Hidroklorür

Glikozamin hidroklorür vejetaryen ve veganlar için üretilen bir formdur. Glikozamin hidroklorür formu deniz ürünlerine alerjisi olan hastalar için hipoalerjen yapıya sahiptir.

N-Asetil Glikozamin

En asetil Glikozamin diğer formlarında olduğu gibi eklem ve eklem dokusunu destekleyici özelliği vardır.  Aynı zamanda diğerinden farklı olarak cilt yaşlanmasını önler.  Sindirim sistemi üzerinde de oldukça etkisi bulunan N- asetil Glikozamin uzun süre kullanımda hiçbir sakınca oluşturmaz.

Selpiar Glucosamine & Chondroitin MSM Boswelia + Type II Collagen 120 Tb.
Yeni Nesil Glucosamine & Chondroitin MSM dir.
Kondrotin miktarı biraz azaltılarak onun yerine
Akgünlük Ekstresi, Tip II Kolajen, Hiyaluronik Asit
Vitamin C eklenerek eşsiz bir formül elde edilmiştir.

Günlük kullanım 3 Tablette:
Glukozamin Sülfat: 1500 mg
Kondroitin Sülfat : 200 mg
MSM : 200 mg
Akgünlük Ekstresi: 100 mg
Tip II Kolajen : 40 mg
Hiyaluronik Asit : 15 mg
Vitamin C : 60 mg

Glukozamin, vücudunuzdaki kıkırdağın bir bileşeni olan bir amino şekerdir. Supplement olarak, genellikle kondroitin ile kombinasyon halinde, glukozamin sülfat formunda alınır. Eklem sağlığı için en yaygın kullanılan takviyedir. Genellikle karides ve ıstakoz gibi kabuklu deniz hayvanlarının kabuklarındaki bir madde olan kitinden yapılır,

Glukozamin, birbirine bağlanmış şekerlerin ve proteinlerin zincirlerinden yapılmış eklemlerin kıkırdağında bulunan bir bileşiktir. Eklem, kemik ve kas ağrısını en aza indirirerek rahat hareket etmenizi sağlayan, vücudun doğal şok emici ve eklemler arası kayganlığı sağlayan bileşen olarak işlev görmektedir.

Glukozamin, güçlü doğal anti-inflamatuar (iltihaplanma karşıtı) ve anti-aging (yaşlanma karşıtı) özelliklere sahiptir. Eklem iltihabı için en iyi doğal takviyelerden biri olarak glukozamin, sıklıkla yaşa bağlı kemik ve eklem ağrısının tedavisinde kullanılmaktadır.  Ayrıca, kronik eklem veya sindirim bozukluğu olmayan sağlıklı kişilerde bile sindirim ve bağırsak sağlığını, hareketliliğini, hareket aralığını ve genel eklem sağlığını iyileştirmeye yardımcı olmak için kullanılmaktadır.

Kondroitin sülfat, kıkırdağa esneklik sağlayan içerikleri vermeye yardımcı olan ve eklemdeki kemiklerin sürtüşmesi sonucu oluşan ağrılı şişkinlikleri iyileştiren anti-enflamatuar etkiye sahip, protein molekülünün parçalarından biridir. Kondroitin üzerine yapılan birçok çalışma, onun, etkili bir biçimde eklemlerdeki şişlik ve sertliği giderdiğini; osteoartrit tedavisinde yararlı olabileceğini göstermiştir.

MSM (metil-sulfonil-metan)
MSM, metil-sulfonil-metan’ın kısaltılmışıdır. Eklem fonksiyonarını iyileştirir. Analjezik – antienflamatuvar etklidir. Organik sülfür kaynağı olan MSM, kemik, kıkırdak, saç gibi yapılara elastikiyet kazandıran kolajen oluşumu ve kıkırdak bileşenlerinin sentezi için de gerekli olan bir maddedir

 

Boswellia  (Akgünlük Ekstresi):
‘Hint tütsüsü’ olarak da bilinen Boswellia serrata, doğanın en etkili enflamatuar karşıtı bitkilerden biridir. Tek başına ya da diğer bitkilerle karışım halinde, dahili veya harici olarak romatoid artrit, sırt ağrısı, fibrosit ve osteoartrit tedavilerinde kullanılır.

Dr. Coşkun, Akgünlük ağacının gövdesinden salınan, günlük sakızı olarak da bilinen sakızımsı reçinenin faydalarına değindi. Birçok bilimsel çalışmanın Akgünlük bitkisinin geleneksel kullanımını desteklediğini vurgulayan Dr. Ömer Coşkun, şunları kaydetti:

‘Yapılan çalışmalarda akgünlük bitkisinin anti-enflamatuar yani iltihap önleyici etkisi olduğu artrit gibi iltihaplı hastalıklarda ödem ve ağrıda belirgin azalma sağladığı gözlenmiştir. İltihaplı eklem romatizması, kireçlenme, sırt ve eklem ağrıları, hareket kısıtlılıklarını azaltmada bu bitkiden yararlanılabilir

Tip II Kolajen
Tip I  ve Tip III kolajen cilt sağlığı  için fayda sağlarken, Tip II kolajen ise daha çok kemik ve kıkırdak yapısı için gereklidir. Tip II kolajen artrit kaynaklı ağrının azaltılmasını destekler, kıkırdak dokusunun hem sağlamlığını hem de, esnekliğini sağlamaya yardımcı olur.

Hyaluronik asit nedir ne işe yarar? Vücudumuzdaki tüm bağ dokusunda eklemlerde ve ciltte doğal olarak yer alan glukozaminoglikan denilen amino asit içeren polisakkarit formunda bileşenler bulunur. Bu bileşenler bağ dokusuna esneklik sağlamlık ve nem kazandıran bileşenler. Hyaluronik asit de bu bileşenlerden bir tanesi.

Ben eklem ağrılarım için özellikle Selpiar glikozamin kullanıyorum. Düzenli olarak kullanımda ağrılarımın azaldığını çok net söyleyebilirim size. Sizlerde SELPİAR firması ile buradan  iletşime geçebilirsiniz.