BiPudraEvde Nasıl Yapılır?Uncategorized

Ev Temizliği İçin Pratik Bilgiler

Ev Temizliği İçin Pratik Bilgiler

Bulaşık Makinası Temizliği

Temizlik için pratik bilgiler

Bulaşık makinaları bazen temiz yıkamazlar. Ya da zaman geçtikçe ilk günkü gibi verim sağlamazlar . Sizde bu tarz sorunlarla karşılaşıyorsanız yapmanız gereken çok basit.

İlk olarak bulaşık makinanızın filtresini çıkartın ve eski bir diş fırçası ile güzelce temizleyin.

Ardından bir kaseye beyaz sirke koyarak bulaşık makinanızın üst sepetine yerleştirin.

Makinanın deterjan gözüne 1 yemek kaşığı limon tuzu ekleyin ve 60 derecede boş bir şekilde çalıştırın.

Hepsi bu kadar . Ayda 1 bu işlemi uygulayarak hem daha temiz bulaşıklara hem de daha uzun kullanımlı makinalara sahip olabilirsiniz.

Fırın Temizliği

Fırın Temizliği

Fırın temizliği en zor temizliklerden bir tanesi. Aslında kimyasal maddeler kullanarak çok çabuk temizleyebiliyorsunuz ancak ne kadar sağlıklı ? İşte bu yüzden sizlere önerim eğer bitkisel temizleyicileri kullanmıyorsanız evde doğal yollardan fırın temizliğinizi yapabilirsiniz.

Bir sprey şişesinin yarısına beyaz sirke koyun üzerine 3 kaşık bulaşık deterjanı , yarım limon suyu ve birazda sıcak su ekleyin.

Ardından fırınınızı açın biraz ısındıran sonra fırını mutlaka kapatın. Garanti olsun siz fişini çekin.

Hazırladığımız karışımı fırınınıza püskürtün ve biraz bekletin. Moda sürede tüm yağ ve kirletin temizlendiğine inanamayacaksınız.

Çamaşır Makinası Temizliği

Çamaşır makinası temizliği

Kireçler ,kireçler ve yine kireçler… İşte tüm çamaşır makinalarının ortak sorunu kireçlenme .

Ve bu kireçlenmelerden dolayı makinalarımız kısa sürede kötü yıkamaya başlıyor ve çabuk bozuluyor. Peki çamaşır makinasının kireçlenmesini nasıl önleriz? Bu sorunun cevabı yazımızda .

Bir litre beyaz sirke ve bir avuç limon tuzunu eritip makinanızın deterjan bölümüne koyun ve makinanızı boş şekilde çalıştırın. Yüksek sıcaklıkta olmasına özen gösterin.

Bu işlem ile kireçlerden kurtulacaksınız.

Fayans Temizliği

Fayans temizliği

Fayans araları başa bela olmaktan çıkıyor. Nasıl mı?

Fayans aralarındaki kirlere karbonat sürdükten sonra üzerlerine beyaz sirke dökün. Eski bir diş fırçası ile biraz fırçalayın sonuç muhteşem.

Yatak Temizliği
Yatak temizliği

Yataklarımız en zor temizlenen ve aslında en çabuk kirlenen yerlerimizdir. Ve mikroba en çok maruz kaldığımız eşyalarımızdan.

Öncelikle yatağımızı tamamen boşaltalım . Yastık ,çarşaf ,alez ne varsa çıkartalım. Üzerine bolca her yere eşit miktarda karbonat dökelim. Eğer zamanınız var ise 3-4 saat yok ise en az 1 saat bu şekilde bekletin. Ardından elektrik süpürgesi ile güzelce çekin.

Yatak lekeleri için ise sprey şişsesine biraz makina parlatıcısı biraz beyaz sirke karıştırın ve bu karışımla silin. Lekelerden eser kalmayacak.

Etiketler

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Beyaz sirkenin bulaşık, çamaşır makineleri ve fırınlar için etkisini yeni duydum ben de deneyeceğim.

Yorumunuzu Bekliyorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: