Doğal Pamuklu Kumaş Türleri Nelerdir?

Doğal Pamuklu Kumaş Türleri Nelerdir?

Pamuklu kumaş üretimi için kullanılan dört farklı pamuk lifi çeşidi vardır. Bunların yanında, bu bitki türlerinden yapılan birkaç tane alt pamuklu kumaş türü daha vardır. Hep birlikte kısaca bakalım.

Pamuklu Kumaş İmalatı İçin Gereken Bitki Türü Nedir?

1. Gospium Hirsutum

Bu pamuk bitkisi türü, %100 pamuklu kumaş veya pamuk karışımlı kumaş çeşitleri üretmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Dünyadaki tüm pamuk ihtiyacının yüzde 90’ını bu tür karşılamaktadır. Çoğunlukla Orta Amerika ve Karayipler bölgesini çevreleyen topraklarda yetiştirilir. Yıllar içinde, tüccarlar, bu pamuk türünü dünyanın hemen hemen her yerine ihraç etmişlerdir. Bu pamuk çeşidi hemen hemen her iklim şartına ayak uydurabilmektedir. Hızlı bir büyüme prosesi vardır. Hirsutum, kısa liflere sahip bir pamuk elyafı olarak karşımıza çıkar. Yani bu tekstil elyafı aslında diğer formları kadar yüksek kaliteli değildir. Meksika pamuğu olarak da bilinir. Bu pamuk ile orta kaliteli kumaş üretimi yapmak mümkündür.

2. Gospium Barbadense

Barbadense, ekstra uzun elyaflı bir pamuk çeşididir. Yani daha yumuşak ve daha lüks tekstil ürünleri elde edilebilen, daha uzun pamuk liflerinden oluşur. Bu pamuk türü, dünyadaki pamuk üretiminin %8’ini oluşturmaktadır. Barbadense isimli pamuk bitkisinden üretilen tekstil elyafları Hirsutum’dan üretilenlere göre çok daha pahalıdır. Bu uzun liflere sahip pamuk çeşidi, Güney Amerika bölgesine özeldir. Dünya çapında çeşitli lokasyonlarda ticareti yapılmıştır. Örneğin, Pima pamuğu bir Barbadense türevidir. Tekstil sektörüne yönelik pamuk üreten firmalar bu tür pamuk çeşitlerini Çin, Hindistan ve diğer yabancı ülkelerde yetiştirmektedir.

3. Gospium Arboretum

Çoğu pamuk türü küçük çalılarda yetişirken, Arboretum neredeyse ağaç olarak kabul edilebilecek daha büyük çalılarda yetişir. Bu pamuk türü, küresel pamuk üretiminin %2’sinden azını oluşturmaktadır.

4. Gospium Herbakum

Levant pamuğu olarak da bilinen bu lif türü, Afrika ve Arabistan’da yetiştirilir. Global pamuk yetiştiriciliğinde %2’den daha az payı vardır. Kumaş üretiminde fazla rol oynamaz.

Bilgi: Organik – doğal kumaş üreticileri, çeşitleri, fiyatları, satın alma yöntemleri hakkında daha detaylı bilgi almak için >> Organik Kumaş Üreticileri, Fiyatları, Çeşitleri, Özellikleri Nedir? Nereden Alınır? Ucuz Toptan Satın Al!

Pamuklu Kumaş Yapmak İçin Kullanılan Lif Çeşitleri

Herhangi bir kumaş fabrikası doğadan topladığı pamukları kumaşa çevirmeden önce tasnif (sınıflandırma) çalışmaları yapmaktadır. Bu ayırma işlemleri sayesinde, üretilmek istenen kumaşın dokusal özellikleri sağlıklı bir şekilde analiz edilir. Temiz ve sağlıklı pamuklu kumaş üretimi için pamuk bitkisinin karakteristik özellikleri üretim öncesi kağıtlara dökülür. Ortaya çıkan nihai kumaşın “ilk numune” ile benzerliği, bu tasnif süreçlerine bağlıdır. Tekstilde pamuk kumaş üretimi için kullanılan lif çeşitlerinin tasnifine birlikte bakalım…

Kısa Elyaflı Pamuk Lifleri

1 inç uzunluğa kadar olan liflerdir. Bu boyuttaki liflerden oluşan herhangi bir pamuk türüdür. Bu pamuk türü ile üretilen kumaşlar günlük kullanım için harika olsa da diğer pamuk kumaş türleri kadar yumuşak değildir.

Uzun Ştapelli Pamuk Lifleri

1 ile 1.25 inç arasındaki uzunlukta yer alan liflerden oluşan herhangi bir pamuk türüdür. Bu tür pamuk, kısa elyaflı pamuktan biraz daha lükstür. Bu sebeple uzun ştapelli pamuklu kumaş ürünleri satın almak isteyen birisi, kısa elyaflı ürünlere göre daha fazla para ödeyecektir. Fiyat, performans olarak uzun ştapelli pamuklu kumaş çeşitleri, kısa olanlara göre daha iyidir.

Ekstra Uzun Ştapelli Pamuk Lifleri

1,25 inçten daha uzun liflerden oluşan herhangi bir pamuk türüdür. ELS pamuk, var olan en lüks ve yumuşak pamuk türüdür. Fiyat olarak en pahalı pamuklu kumaş giyim ürünleri (etek, pantolon, tişört vb.) bu kategori altında yer almaktadır.

Mısır Pamuğu Lifleri

Mısır pamuğu, uzun ştapelli pamuğun başka türevlerini ortaya koyan bir lif çeşididir. Örneğin Giza pamuğu 45 milimetreden daha uzundur. Bu da onu var olan en uzun ve en lüks pamuk çeşitlerinden biri yapar. Ucuz fiyatlı bir pamuk kumaş satın almak isteyenler için uygun değildir.

Pima Pamuğu Lifleri

Pima pamuğu, 20. yüzyılın başlarında ABD hükümeti ile Pima Kızılderilileri arasındaki ticari ortaklık yoluyla oluşturulan pahalı, uzun liflere sahip bir pamuk türüdür. Ayrıca pamuğun en dayanıklı formlarından biri olarak kabul edilir. Bu pamuklu lif çeşitleri ile en dayanıklı denim kot kumaş ürünleri ortaya çıkmaktadır. Bir başka örnek ise, denizci halatlarıdır.

Bilgi: Tekstilde sentetik (yapay) ve doğal (organik) tüm elyaf çeşitleri hakkındaki yazıyı okumak için >>

Tekstilde Doğal ve Yapay Lif (elyaf) Çeşitleri Nedir?

Organik – Doğal Pamuklu Kumaş Satan Firmalardan Bir Parça Kumaş Satın Al

Son dönemlerde yaşanılan tabiat olayları, bize insanoğlunun yaptığı yanlışları sorgulatır olmuştur. Gereksiz üretimden, zararlı kimyasal üretim süreçlerine kadar her alanda tekstil sektörü bu doğal süreçlere sorun teşkil etmektedir. Özellikle tekstil atıkları çevreye kayda değer bir zarar vermektedir. Tekstil atıkları başlığı altında en çok ekonomik hacme sahip olan alt kategori ise “hurda kumaş”tır (fire kumaş). Fire kumaşlar belirli geri dönüşüm proseslerine katılarak, yeniden elyaf haline getirilmektedir.

Buraya kadar her şey güzel, ancak petrol bazlı hammaddeden üretilen kumaşlar (polyester kumaş, likralı kumaş, suni ipek, pet kumaş, sentetik bazlı kumaşlar vb.) geri dönüşüm süreçlerinde çevreye muazzam derecede kirli maddeler yayar. Zaten fire kumaş alanlar ve satanlar, kumaş içeriğinde kimyasal bazlı maddeler bulunursa, kumaşı daha ucuz fiyatlara almaktadırlar. Çünkü petrol vb. kimyasal bazlı kumaşlar geri dönüştürülürken maliyet olarak doğal kumaş çeşitlerine göre daha fazla problem yaratmaktadır.

Güzel dünyamızı bu kirli hurda kumaş atıklarından uzak tutmamız gerekmektedir. Siz de kendinize bir kıyafet ya da kumaş satın almak istediğinizde bilgi etiketi kısmından pamuk oranlarına, sentetik madde miktarına göz gezdirmelisiniz. %100 pamuk kumaş kıyafetler satın alarak, hem naylon, sentetik fire kumaş atıklarından dünyamızı korumuş olursunuz, hem de fiyatları baz alırsak fire (hurda) kumaş alanlar ve satanlar arasındaki ticaretin daha temiz bir şekilde ilerlemesine katkıda bulunursunuz. Polyester kumaş fiyatları, organik kumaş (pamuk kumaş, keten kumaş, hakiki ipek kumaş, cupro kumaş vb.) fiyatlarından daha ucuz olabilir. Ancak ilerleyen zamanlarda, tabiat ana, son günlerde yaşadığımız pandemi, deprem, müsilaj gibi olaylara benzer şekilde bizi sert bir şekilde cezalandırabilir. Bunu önlemenin yolu çok basit; online veya offline kumaş satan yerlere git ve bir parça doğal (organik) kumaş satın al. Organik kumaş fiyatları bazı kumaş satan firmalarda oldukça ucuz olabilir. Sağlık, estetik kaygılarından daha önemli bir olgudur. Modaya ayak uyduralım diye dünyayı gelecek nesiller için cehenneme çevirmeyelim. Sentetik (suni) kumaş çeşitlerinden elimizden geldiğince uzak duralım.