Corona virüsü nedir? Corona virüsünün belirtileri nelerdir? 

Corona virüsü nedir? Corona virüsünün belirtileri nelerdir? 

Çinde ortaya çıkan corona virüsü nedir, nasıl bulaşır ve korunmak için ne yapmalıyız?

Corona virüsü nedir? Corona virüsünün belirtileri nelerdir? 

Corona Virüsü ilk kez Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkarak, sonrasında pek çok ülkeye yayıldı. Birçok insanın ölümüne ve Wuhan şehrinin karantina altına alınmasına sebep olan Corona Virüsü ile ilgili araştırmalar hala devam etmekte.

Peki corona virüsü nedir? Corona virüsünün belirtileri nelerdir? İşte bu virüs ile iigili bilinmesi gerekenler…

 

Corona Virüsü Nedir?

Corona virüsler, üst solunum yolunda enfeksiyona neden olan viral etkenlerden biridir. İlk defa 1960’larda tespit edilen Corona virüsü ile insanlar bir anda karşı karşıya gelebilir. Başlangıçta mevsimsel bir gribal enfeksiyondan ayırt edilemeyebilir.

Corona virüsünün pek çok çeşidi vardır. Alfa, beta ve gama olarak üç çeşidi vardır. Ayrıca delta corana virüsü denilen yeni bir alt grubuda bulunmaktadır.

 

Corona Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Corona virüsü belirtilerinde orta dereceli üst solunum yolu enfeksiyonu belirtileri ortaya çıkmaktadır.

Belirtileri Nelerdir?

Ateş yükselmesi, baş ve boğaz ağrısı, burun akıntısı, öksürük gibi bulgular görülmektedir. Virüs ayrıca mide bulantısı, kusma, ishal ve karın ağrısı şikayetlerinede sebep olabilir.

 

Corona Virüsü Nasıl Bulaşır?

Bu hastalık daha çok hayvanlarda görülmektedir. Çok nadir dolsa hayvanlardan insanlara geçtiği görülmektedir. Mevsimsel gribal enfeksiyon gibi yakın temas, solunum, öksürük ve hapşırma gibi yollarla insanlar arasında kolayca yayılabilmektedir.

 

Tedavisi Nedir?

Corona virüsünün şu an için herhangi bir tedavisi bulunmamaktadır. Hastalığa karşı etkili bir antibiyotik henüz bulunamamıştır. İstirahat etmek, dengeli beslenmek gibi yöntemler hastalığın kısa sürede geçmesinde etkili olmaktadır.

 

Virüsten Korunmak İçin Neler Yapılmalı?

Öncelikle vücudun bağışıklık sisteminin güçlü tutulması gerekmektedir. Bunun için dengeli beslenmeye dikkat etmeli, sağlıklı bir yaşam tarzına geçilmelidir. Uyku düzeni, stresten uzak sakin bir yaşam, düzenli egzersiz yapmak gibi şeyler bu süreçte çok önemlidir. Özellikle hijyene dikkat etmek, sigara ve alkolden uzak durmaya dikkat edilmelidir. Eller sık sık yıkanmalı, gerekirse maske takınmalıdır. Yabancı yüzeylerle temas ettikten sonra eller asla yüzle, burunla, ağızla ve gözlerle temas ettirilmemelidir.

 

CATEGORIES
TAGS

COMMENTS

Wordpress (4)
 • comment-avatar

  çok dikkat etmek gerekiyor

 • comment-avatar

  Çok korkunç bir salgın. Corona virüsü hakkında verdiğin bilgiler için teşekkürler 🙂

 • comment-avatar

  […] Vürüsü nedir? insandan insana nasıl bulaşı, Belirtileri nelerdir detaylı bilgi buraya […]

 • comment-avatar

  […] Vürüsü nedir? insandan insana nasıl bulaşı, Belirtileri nelerdir detaylı bilgi buraya […]

 • Disqus (0 )
  %d blogcu bunu beğendi: