Corona Virüs Aşısı Bulundu mu?

Corona virüs aşısı

Corona Virüsü Aşısı Bulundu mu?

Bilim adamları yeni koronavirüs aşısıüzerinde çalışmalara hız verdiler. Daha fazla insan ölmeden, bu aşıyı geliştirerek, insanların korkulu rüyası haline gelen bu virüsü kökünden ortadan kaldırmak istiyorlar. Gerçi fantastik filmlere konu olan, tüm insanlığı yok edecek bir virüs olmadığı ortada, ama öyle görünüyor ki, bu yeni nesil virüsler bir takım bilimsel çalışmaların bir eseri de olabilir. Çin’de patlayan yeni bir koronavirüs enfeksiyonu son 24 saat içinde 2700’den fazla kişiyi hasta etti ve etmeye devam ediyor. Bu hızlı gelişme, bilim insanlarını tedirgin ettiğinden dünya genelinde bu virüs için aşı oluşturma çalışmalarına hız verdi.

3 Farklı Şirket aşı geliştirmeye Çalışıyor

 

Dünyada 3 farklı şirket, bu çalışma için 12.5 milyon dolar vereceklerini duyurdular. Kar amacı olmayan (!) bir kuruluş olan CEPI kısa adı ile bilinen kuruluş, tüm bu bilimsel çalışmaları finansal açıdan destekliyor. Söz konusu aşı, hücrelerdeki elçi RNA’ya dönüşerek, bağışıklığı uyarıcı bir etki yaratarak viral bir protein oluşturuyor.

Bu aşının asıl hedefi de orta doğuda ortaya çıkan salgınlar arasında MERS olarak bilinen hastalığı da yok etmektir, bu amaçla 9 farklı aşı geliştirildi. 

Corona Virüsü Bulunmak Üzere

Corona virüs aşısıhenüz tam güvenilir değil, fakat üzerinde çalışmalar gittikçe hızlandırılıyor.  Aşı geliştiren bir başka şirket olan INOVIO şirketi ise 2019 nCOv aşısı üzerinde çalışıyor.  Bu firma, DNA’dan yapılan aşılar geliştiriyor. Ancak firmaların belirttiğine göre, aşıların hayvanlarda denenmesi için 1 aylık bir süre daha gerekiyor. Hayvanlar üzerinde başarılı sonuçlar alınırsa aşı insanlara uygulanacak. Eğer başarı elde edilemezse Corona virüs aşısı için çalışmalar başka bir yöne kayacak. İnsanlarda uygulamanın başlaması için en az 16 haftaya yani 4 aylık bir zamana gerek var. Milyon dolarlar harcanarak üretilen bu aşılar, hazır olduğunda araştırmacılar, güvenli olup olmadıklarını ve bağışıklık tepkisi üretip üretmediklerini görmek için aşıları önce hayvanlarda test edeceklerdir. Bu süreçte şirketler hastalık riski taşımayan az sayıda gönüllüde güvenlik ve bağışıklık tepkilerini test eden insan üzerindeki denemelerini başlatacaklar. Aşıların deneneceği hayvanlar maymunlar ve fareler olacak. Fakat bu çok büyük bir çalışma ve aceleye getirilmemesi gerekiyor. Aşı gerçekten de bağışıklık sistemini uyarmayı başarırsa, her yıl 100 milyon aşı üretimine start verilecek.  Tabi bu da çok büyük bir gelir anlamına geliyor. Şirketlerin aşı üretim kapasiteleri, toplamda yılda 300 bin doz seviyesinin üstüne çıkamıyor.  Ancak başarı elde edilebilirse, her yıl 100 milyon doz için büyük pazarı gören firmalar üretime katkı sağlamaya çalışacaktır.

2 thoughts on “Corona Virüs Aşısı Bulundu mu?

Yorumunuzu Bekliyorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: