SağlıkUncategorized

Corona (korona)Virüs Belirtileri Nelerdir?

Corona(Korona)Virüs Belirtileri

Ülkemizde hastalık görüldüğünden bu yana grip olan veya soğuk algınlığı bulunan herkesin aklında aynı soru dönüp dolaşıyor. Corona virüsü belirtileri hakkında araştırmalar yapan Türk halkına sesleniyorum,2020 yılı şaşırtmaya devam ediyor ve edecek.

Corona virüsü

Corona virüsü bilinen bir virüs çeşidi olmasına rağmen mutasyon geçirmesiyle birlikte insanlar üzerinde ölümlere varan sonuçlar doğurabiliyor. Ancak erken müdahale edildiği takdirde virüsten sağ kurtulma şansınız çok yüksek.

Corona Virüsün belirtilerinden yola çıkmak gerekirse hastalık soğuk algınlığı ile neredeyse birebir aynı ancak bazı hususlarda bilgili olmanız gerekiyor.

Bu yazımızda ilginizi çekebilir Corona(korona virüsü )nasıl bulaşır ?

Corona Belirtileri

Ateş: Corona virüsünden etkilenen bir kişinin en çok belirttikleri şikayetler arasında yüksek ateş semptomu yer alıyor. Yani ateşinizin ufacık çıkması bile sizi tedirgin etse de hastalık yüksek ateşli seviyelere geldiğinde sizleri inanılmaz halsiz yapıyor. Yani halsizlik ve yüksek ateş semptomları birlikte birleşebiliyor.

Covid-19

Halsizlik: Yukarıda da bahsettiğim gibi halsizlik normal zamanlarda da yaşayabileceğiniz bir durum. Ancak böyle bir halsizliği eminim ki görmemişsinizdir. Yolda yürüyemeyen insanlar düşüp kalkamayan insanlara birçok video da şahit oldunuz. Neden bahsettiğimi anlamışsınızdır. 

Burun Akıntısı: İnsanların en çok aklını karıştıran bölüm burası oluyor. Çünkü burnumuzun akmadığı gribal enfeksiyonlar neredeyse hiç yok. Hangi hastalık olursa olsun. Birçok kişi burun akıntısı problemi yaşıyor. Bu konuda net bir bilgi belirtemeseler de uzmanların görüşü burun akıntısı da ciddi problemler arasında sayılıyor.

Göz Bulgusu: Hastalığın seyrinde ilk aşama olarak söylenen göz bulgusu asla unutulmamalıdır. Gözde sulanma, kırmızı göz, kaşıntı vb. sorunlar oluşabilir. Hatta ilk hastalıkta şu sözler söylenmişti: “Virüs göze damlacık yolu ile bulaşarak gözde konjonktivit (kırmızı göz hastalığı) sebep olabilir” (Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Burcu Usta Uslu) Bütün bilgiler ışığında Corona tehlikeli bir hastalıktır. Yani sizleri psikolojik açıdan etkilediği aşikar. Ancak önemli olan sağlık diyorsanız. Öncelikli olarak psikolojinizi olumsuz yöne evriltmeyin. Hasta olan kişilerin en ufak bir grip, nezle veya başka şüphelerinde evde bir süre (14 gün )kalmaları daha etkili bir çözüm olacaktır. Ancak şüpheniz virüs yönündeyse hiç vakit kaybetmeden hastahanelere başvurmalısınız.

Etiketler

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Bekliyorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı
Kapalı