Concealer Nedir?

Concealer’lar günlük hayatta makyaj çantamızdan ayırmadığımız kapatıcı ile çok sık karıştırılan bir üründür. Concealar’ın kapatıcılık özelliği evet tabiki de var fakat tam anlamıyla concealer, aydınlatıcı demektir. Concealer’ı kapatıcı olarak kullanmak isterseniz göz altındaki kızarıklıkları biraz olsun kapatabilir. Concealer’lar daha çok yüzde vurgulamak istediğimiz yerlerde kullanılırlar. Morlukları, sivilceleri de yok etmek için kullanılırlar.

Doğru Concealer Seçimi Nasıl Yapılır?

Concealer seçiminde en çok dikkat edilmesi gereken özellik, cilt renginize uygun bir ton seçmek olacaktır. Göz altlarınız için ten renginizden 1 yada 2 ton açık concealer’lar tercih edilmelidir. Diğer yüz bölgelerinde ise kullandığını fondotenin rengine yakın ya da aynı renkte olmalıdır.

Cilt tipiniz kuru ise, mat ve pudralı concealer’ları tercih etmeniz pek doğru olmaz çünkü kuru ciltlerde kırışıklıklarınıza, yüz hatlarınıza dolarak çirkin bir görüntü oluşturabilir. Yağlı bir cilt tipine sahipseniz, stick concealer’lar sizin için pek uygun bir seçim olmayacaktır. Gözeneklerinizi büyütüp belirginleştirerek ortaya çıkaracaklardır. Yüzünüz olduğundan daha yağlı ve parlak görünür bu yüzden tercih edilmemelidir. 

Concealer Nasıl Uygulanmalıdır?

Concealer kullanımı kapatıcı kullanımına benzemez. Kapatıcıları fondotenden önce cildimize uygularız ama concealer için durum böyle değildir. Concealer, bakyaj bazı ve fondoten sürüldükten sonra sürülmelidir.

Makyaj bazı ve fondotenden önce concealer kullanırsanız üzerine fondoten sürdüğünüzde concealer dağılacaktır ve iyi bir sonuç elde edilemeyecektir. Concealer’ı baz ve fondotenden sonra kullanmak cildinizin doğal bir görüntüde olmasını sağlayacaktır. Parmak ile concealer sürülürse, iz bırakılabilir bu nedenle makyaj fırçası ile uygulanması çok daha doğrudur ve temiz bir görünüm sağlamaktadır. Sabitlemeyi unutmayın, concealer üstüne pudranızı mutlaka kullanın.