Sağlık

Çocuklarda Akut Otitis Nedir?

Çocuklarda Akut Otitis Nedir?

Akut Otitis

Otit, kulağın ağrılarına yol açar, Çocuklarda sık görülür ve çoğu durumda hızlı bir şekilde iyileşebilir. Konumuna bağlı olarak, çeşitli otitis türleri vardır. Kulak kanalının kulak zarı arkasında bulunan kısmını etkileyen Otitis media en yaygın olanıdır.

Otitis Media

Otitis Media

Otit, ağrıya neden olan kulağın iltihaplanmasıdır. Konumuna bağlı olarak, çeşitli otitis türleri vardır.

Mesela orta kulak iltihabı kulak zarı arkasında kulak kanalında bir kısmını etkiler, çocuklarda en yaygın olanıdır. Genellikle nazofarenjit gibi üst solunum yolu enfeksiyonunu izler. Bu enfeksiyon, östaki tüplerinin tıkanmasına yol açar.

Kulak kanalında sıvı birikmesi ve kulak zarı üzerinde baskı yaparak ağrıya neden olur. Bakteriyel süper enfeksiyon durumunda ise iltihap görülebilir. Bazen sıvı basıncı altında, kulak zarı yırtılır. Hastalığın iyileşme süreci 10 gündür.

Çocuklarda Akut Otitis

Dış Kulak İltihabı

Dış kulak iltihabı çatı ve kulak zarı arasındaki bölümünde oluşan iltihaplanmadır. [Otitis media] dan farklı olarak, kulak zarı arkasındaki sıvının varlığı ağrıya neden olmuyor, bu nedenle sıklıkla fark edilmiyor ve bu da teşhisi geciktiriyor. Efüzyon genellikle her iki kulakta da görülür. Seröz otitis, ise otitis media sık sık tekrarlarsa veya işitme azaldığında şüphelenmek gerekiyor.

Çocuklarda Akut Otitis Belirtileri Nelerdir?

Orta kulak iltihabı varsa , bebek veya çocuk genellikle kulağı ovup kaşımaya çalışır. Bu durum rahatsız edici bir hal alır. Çocukta iştah azalır ve sindirim problemleri olabilir. Dahası çocukta ishal veya kusma meydana gelebilir.

Daha büyük yaşlarda çocuklar kulak ağrısı veya baş ağrısından şikayet ederler ve uyumakta zorluk çekebilirler. Çocuğun ateşi de olabilir.Bazen biriken sıvının basınç kuvveti ile kulak zarı yırtılır, sıvı veya irin boşaltılır ve böylece ağrı giderilir.

Kulakta sarımsı akıntı olması şüpheli otitis nedenlerindendir. Çocuğun/ bebeğin kulağına dokunduğunuzda ağrı artar.

Genellikle iyi huylu olmasına rağmen , bir orta kulak iltihabında enfeksiyonun kulağın tüm boşluklarına yayılmasıyla komplike hale gelmesi mümkündür.

Mastoidin iltihabı birikmiş ise irin boşaltılması için ameliyat gerektirebilir.

Kulak zarı delinirse, orta kulak dış ile temas halindedir ve artık korunamaz. Seröz otitis kronik hale gelir ve hiçbir tedavi yapılmazsa, çocuğun işitme engeli ortaya çıkabilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Bekliyorum

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Kapalı
Kapalı