BiPudraGüzellik & Bakım

Cilt Tiplerine Uygun Cilt Bakımı

Cilt Tipleri Nelerdir?

Cildimiz göründüğü gibi yalın değildir. Çok karmaşık bir yapıya sahiptir. Cilt sebum ve sudan oluşan koruyucu yağlı bir tabaka ile kaplıdır. Cildinizdeki yağ oranına göre cilt tipiniz oluşur. Üç tip cilt türü bulunmaktadır.

Yağlı Cilt

Kuru Cilt ( HASSAS)

Normal Cilt ( KARMA )

Cilt derisi üst ve alt olmak üzere iki tabakadan oluşur. Üstteki deri vücudun korunmasına yardımcıdır. Alttaki deri ise üst deriyi koruyup destekler. Cilt türünü alt tabaka oluşturur.

YAĞLI CİLT TİPİ NEDİR?

Yağlı ciltlerde cilt derisi daha kalın ve gözenekleri büyük olan cilt türüdür. Diğer cilt tiplerine oranla daha problemli bir cilt tipidir. Özellikle burun , çene ve alın bölümleri yağlı bölgelerdir. Yağlı cilt tipinde yağ salgısı dengesizdir. Bu da ciltte yağ birikimine neden olmaktadır. Bu yağ birikmesi sonucunda da derinin delikleri kapanır ve hava almasını engeller. Kaygan bir yapıya sahiptir. Yağlı cilt tipleri en çok sivilcelenmenin , siyah noktaların oluştuğu cilt tipidir. En geç kırışan cilt tipidir. Fazla yağdan kurtulması gerekir. Özellikle B2 ve B3 vitaminlerinden zengin besinler tüketmelidirler. Günde en az 2 defa ciltlerini uygun ürünlerle temizlemeleri kesinlikle çok önemlidir. Cildine uygun maske yapmaları gereklidir.

KURU CİLT TİPİ NEDİR?

Kuru cilt tipinin cilt derisi yağlı cilt tipine oranla daha incedir. Çok iyi korunması gerek bir cilt tipidir. Peelinglerden uzak durması gerekmektedir. İnce derili yapışarı yüzünden peeling kuru ciltlerde tavsiye edilmez. Yağlı ciltlerden küçük gözenekleri vardır. Cilt yapısı kuru olduğu için yanaklarda pul pul dökülmeler olur. Çok sık gerilen bu cilt yapısı rüzgara , güneşe ve soğuğa karşı çok iyi korunmalıdır. Çok çabuk çatlayıp , soyulabilen bir cilt tipidir. A ve D vitaminleri açısından zengin besinlerle beslenmeleri önemlidir. Aşırı sıcak su kesinlikle tehlikelidir. Çok çabuk kuruyup , çatlamasına neden olur.

NORMAL CİLT TİPİ NEDİR?

Adından da anlaşıldığı gibi en problemsiz cilt derisi olan cilt tipidir. Ne yağlıdır , ne de kuru. Her iki cilt tipi arasında olan bir cilt tipidir. Özellikle T bölgesi yağlı ,yanakları ise normal ya da ekseriyrtlr kuru olan cilt tipidir. Normal cilt tipleri genellikle pembe bir renge sahiptir. Gözenekleri diğerleri gibi çok büyük ya da çok küçük değildir. Gözeneklerindeki açıklık idealdir. Yumuşak ve oldukça pürüzsüz bir görünümü vardır. Her zaman daha taze ve daha sağlıklı görünür. Her ne kadar sorunsuz bir cilt tipi de olsa yine rüzgara , soğuğa , sıcağa ve neme karşı korunma sağlanmalıdır.

Sizlere önerimiz cilt bakımı yaparken önceliği cildinizin tipini öğrenmekle başlamanızdır. Cildinizin yapısını ne kadar iyi tanır iseniz yapacağınız bakım o kadar fayda sağlayacaktır. Kullandığınız cilt bakım ürünleriinin cilt tipinize uygun olduğuna kesinlikle emin olmalısınız. Aksi takdirde cildinize yarardan çok zarar verirsiniz.

Ciit bakımı derken sadece yüzünüze değil tüm bedeninize aynı bakımın yapılması önemlidir. Tek başına yüze yaptığınız bakım kesinlikle işe yaramayacaktır. Tüm cildin bakımı önemlidir.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Kapalı
Kapalı