14 Şubat Sevgililer Günü Nedir, Neden Kutlanır?

14 Şubat Sevgililer Günü Nedir, Neden Kutlanır?

14 Şubat her yıl sevgililer günü olarak dünyanın birçok ülkesinde kutlanıyor. Bu özel gün, 16.yy’dan beri kutlanıyor. Pagan ve anti -pagan kültürlerde dahi bu özel gün kutlanıyordu. Örneğin, Şubat ayı ortasında her yıl Romalılar, aşk tanrıçası onuruna Lupercalia adlı bir erotizm festivalini kutlamayı adet edinmişlerdir. 269 tarihinde İmparator II. Claudius Roma İmparatorluğu’nu yönetirken evli askerlerin daha az savaştığını düşünmüş ve bunların akıllarının sürekli evlerinde kalması nedeni ile ölümcül emirlere fazla riayet etmediklerini haber alınca, askerleri hizaya getirmek için evliliği yasaklamış. O tarihte lejyonerler artık evlenemez hale gelmişler. Ancak Aziz Valentine bu emirleri hiçe saymış. İnsanları evlenmeleri için teşvik etmeye devam edince, imparator da Aziz Valentine’yi astırmış. İdam edileceği gün sevgilisine bir aşk mektubu yazmayı da ihmal etmeyen Aziz’in, asıldıktan sonra herkesin önünde bu dokunaklı aşk mektubu okunmuş.

Dinleyiciler gözyaşlarına gark olmuşlar ve tabi Kilise buna duyarsız kalmamış. Bu acıklı olay 14 şubat tarihinde gerçekleştiği için, Katolik Kilisesi bu günü, nerdeyse 2 asır sonra 496 yılında Papa Gelasius emri ile 14 Şubat Sevgililer Günü’nü ilan etmiş.

Sevgililer günü

Sevgililer Günü Hediye Günüdür

14 Şubat sevgililer günü herkes sevgilisine hediye alır ve aralarındaki sevgiyi pekiştirirler. Batı Avrupa’da, Sevgililer Günü 13. yüzyıldan beri kutlanıyorken, Amerika Birleşik Devletleri’nde 1777’den beri kutlanmaya başladı. Bu özel günde sevgililer birbirlerine hediye verme geleneğini sürdürüyorlar.  Amerika’da bu özel günde sevgililer birbirlerine badem ezmesi verirler. Japonya’da bu hediye tatlı olarak verilir. Daha sonra hediye evrim geçirerek çikolataya dönüştü. Erkeklere de jilet, losyon, cüzdan vb. Erkek aksesuarları hediye edilir. Dünyanın birçok yerinde tüm sevgililer şartları oluşturabilirlerse, 14 Şubat sevgililer gününde evlenmeyi hayal ederler. Fransa’da sevgililer, bu tarihte birbirlerine mücevher hediye ederler. Daha aşağısı kabul edilmez. Danimarka’da sevgililer romantizm yönü daha güçlü olan kurutulmuş beyaz çiçekler verirler.

Sevgililer Günü Tehlikeleri

Sevgililer gününü hatırlamayan bir sevgili, kolayca dışlanabilir. Kaba ve umursamaz biri olarak algılanabilir. Bu günü hatırlaması ve sevgilisine hediye alması zorunludur. Eğer sevgililerden biri bu günü iple çekerken ve hediyelerini hazırlarken, diğeri bundan habersiz ise o ilişki tehlikeye girebilir. Sevgililer günü, evlilik yıldönümleri, doğum günleri çok özel günlerdir ve erkeklerin genellikle başı bu günlerde belaya girer.

https://bipudra.com/unutulmayacak-5-sevgililer-gunu-hediyesi/

https://bipudra.com/unutulmayacak-5-sevgililer-gunu-hediyesi/

4 thoughts on “14 Şubat Sevgililer Günü Nedir, Neden Kutlanır?

Yorumunuzu Bekliyorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: